2021 Haberler

HÜMA OKULLARI’NDAN GURURLANDIRAN BAŞARI

Hüma Okulları öğrencisi Öğrenci Kongresi’nde kendi alanında hazırladığı akademik bildiriyi sundu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından yürütülen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Uluslararası Genç Araştırmacılar Öğrenci Kongresi’nde Hüma Okulları öğrencisi Melis Akgöz, tarih konulu İngilizce bildirisini sundu.

Aynı zamanda oturum başkanı olan Hüma Okulları Fen Lisesi 9. Sınıf öğrencisi Melis Akgöz, kendi alanında hazırladığı akademik bildiriyi sunma imkanı yakaladı. Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri, Sosyal Bilimler, Spor Bilimleri ve Güzel Sanatlar temel alanlarında çeşitli konferans/paneller düzenleyen üniversite, akademiye ilgi duyan öğrencileri bir araya getirerek; mevcut durum ve gelişmelerin tartışılacağı, güncel bilgiler ile geleceğe dönük çözüm önerilerinin gençler tarafından ortaya konulmasını amaçlayan kongreyi gerçekleştirdi. Kongre sonrasında isme özel sertifika ile ödüllendirilen öğrenci, kendini uluslararası alanda ifade etmenin çok güzel bir his olduğunu; bu konuda desteklerini esirgemeyen ve eğitimini noktasında daima yönlendirici bir rol üstlenen Hüma Okulları’nın çok büyük bir etkisi olduğunu dile getirdi. Özellikle Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul’a teşekkürlerini iletti. Hüma Okulları tarafından da bu başarısından dolayı ödüllendirilen Melis Akgöz, Hüma Okulları’nda İngilizce Hazırlık okumasının bu başarılara imza atmasında payının çok büyük olduğunu; şimdiden üniversite yolcuğunu planladığını ve akademik hayatta yer almak istediğini belirtti.

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-1534957h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/40657/huma-okullarindan-gururlandiran-basari.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120399

Haberin devamı için: https://gazetegazetesi.com/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-h23183.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-ndan-gururlandiran-basari-27231.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-h11707.html

Haberin devamı için: https://gazetebravo.com/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-h12278.html

Haberin devamı için: https://halfetide.com/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-h11697.html

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-h11645.html

Haberin devamı için: https://sonstargazetesi.com/huma-okullarindan-gururlandiran-basari-h12421.html

 HÜMA OKULLARI’NDAN TÜRKİYE ŞAMPİYONLUĞU

Isparta’da gerçekleşen Halter Okul Sporları Türkiye Birinciliği Genç Kızlar A kategorisinde.

Hüma Okulları milli sporcularından Zerda Çağlar; 71 kg’da koparmada 75 kg, silkmede 85 kg toplamda 160 kg; Esma Alper ise 81 kg’da koparmada 78 kg, silkmede 95 kg ağırlık kaldırarak Türkiye şampiyonu oldular. Geçtiğimiz aylarda yapılan müsabakalarda da birinciliğe imza atan genç öğrenciler, Hüma Okulları’nın desteğinden dolayı bu başarıların ardı ardına geldiğini ifade ettiler. “Hedeflerimize ve hayallerimize giden bu yolda okulumuz başta olmak üzere, antrenörümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.” diyen öğrenciler, söz verdikleri gibi daha fazlasını başaracaklarını dile getirdiler. Hüma Okulları, bu Türkiye şampiyonluğu mutluluğunu gururla paylaşırken spora ve sporcuya verdikleri desteğin her zaman sonsuz olduğunu tekrar söylediler. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, “Öğrencilerimizin her türlü sosyal, kültürel ve spor faaliyetlerini destekliyor, onlara bu anlamda gereken tüm imkanları sağlamaya gayret gösteriyoruz. Halterde yakaladığımız bu başarı diğer spor branşlarında da devam ediyor. Özellikle Konya’da farklı spor müsabakalarında Hüma Okulları olarak öncü olmaya çalışıyoruz. Öğrencilerimizin farklılıklarını ve yeteneklerini destekliyor, onlarla birlikte çaba gösteriyoruz. Bu başarı da elbette bir tesadüf değil. Güçlü bir hedefin ve çok çalışmanın ürünü olan Türkiye şampiyonluğu, bu anlamda bizim için çok kıymetli. Öğrencilerimizi, antrenörlerini ve tüm öğretmenlerini tebrik ediyor; güzel haberlerin devamını tüm öğrencilerimizden bekliyoruz. “diyerek Hüma Okulları ailesi adına öğrencileri kutladığını dile getirdi.

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/huma-okullarindan-turkiye-sampiyonlugu-1528549h.htm

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-ndan-turkiye-sampiyonlugu-27173.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/40579/huma-okullarindan-turkiye-sampiyonlugu.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120356

BİR KÖŞEDE #11

OKUL VE YÖNETİM SANATI

Evvele Selam/Âhire Selam

Bâtıne Selam/Zahire Selam

Etkileme taktiği, bir insanın tutum ve davranışını etkilemek için kasıtlı kullanılan davranış biçimi olarak ifade edilmektedir. Bir yöneticinin etkililiği plan ve programlar üzerinde değişiklik yaparak, plan ve önerileri destekleyerek, yeni görevlerin başarıya ulaşması için kaynak sağlayarak ve zamanında bilgi sağlayarak diğerlerini etkileme yeteneğinde yatmaktadır. Örgütte bulunanları etkileme, kolay değildir. Etkilenmesi gereken kişilerin, kendilerini alanların uzmanları olarak algıladıkları durumlarda etkileme işi daha da zorlaşmaktadır. İş görenlerin tutumlarını, değer yargılarını, inançlarını ve davranışlarını değiştirmeye yönelik bir girişim sonunda, istendik yönde gerçekten bir değişme oluşturulmuşsa bir etkilemeden söz edilebilir.

Okul müdürlerinin kullandıkları etkileme taktikleri ile ilgili yapılan çalışmalarda, genellikle okul müdürlerinin akılcılık, kendini sevdirme, karşılık verme, arkadaşlık, sebep gösterme, koalisyon ve pazarlık yapma, danışma gibi ılımlı taktikleri kullandıkları tespit edilmiştir. Okulda öğretmenlerin davranışlarını etkilemek, etkin bir değişim için gerekli olan güven ortamını oluşturabilir. Fakat okulda etkileme taktiklerinin kullanımı, güven ortamının yok olmasına da sebep olabilir. Baskı ve kurallara uygunluk gibi bürokratik kontrol biçimleriyle ilgili etki taktikleri, değişim için gerekli güven iklimini oluşturamayabilir. Rasyonel ikna ve danışmanlık, ortak değerler oluşturma gibi taktikler güven ikliminin oluşmasını sağlar. Örneğin eğitim örgütlerinde okul yöneticisinin, baskı taktiğini kullanarak öğretmenleri etkileme çabası sonuçsuz kalacaktır. Çünkü öğretmenler, kurallar gereği okul müdürünün verdiği görevi yapmak zorunda gibi olsalar da, öğretmenlerin baskı taktiği ile etkilenerek bir görevi başarmaları pek olası değildir. Fakat okul yöneticisinin mantık yoluyla ikna, istişarede bulunma, takdir etme gibi taktikleri kullanması öğretmenlerin güveninin kazanılması açısından önemlidir.

Özetle eğitim kurumlarında yöneticiler tarafından kullanılan etkileme taktikleri, özenle seçilmek zorundadır. Özellikle okullarda değişim yaratmak, bir projeyi uygulayabilmek, okulunun etkililiğini arttırmak gibi hedefleri olan okul yöneticilerinin öğretmenleri etkilemesi ayrı bir önem arz etmektedir. Öğretmenler, her ne kadar bürokratik bir kurum olan okulda formal bir çalışma ortamında bulunsalar da öğretmenlik mesleğinin doğası ve sınıf içi uygulamalar öğretmenlere belirli bir ölçüde özerklik sağlamaktadır. Bu yüzden okulda daha proaktif, başarılı ve okulun tüm çıkarlarını gözeten öğretmenleri etkilemek yönetim sanatının bir parçası olduğu söylenebilir. Örneğin okul müdürünün akıl yoluyla ikna, istişarede bulunma, işbirliği yapma ve teşvik edici talepte bulunma taktiklerini kullanması öğretmenlerin görev bağlılığını arttırabilir. Öğretmenlerin güvenini kazanmış bir okul müdürü, mantıksal argümanlar ile bir projenin önemini açıkladığı zaman öğretmenleri projede sorumluluk almaya ikna etmekle birlikte öğretmenlerin duygusal bağlılıklarını da arttırabilir. Benzer şekilde okul ortamında bir talepte bulunan okul müdürünün öğretmenlerle işbirliği yapması, plan ve stratejileri beraber gözden geçirmesi, öğretmenlerin ihtiyaçlarını, değerlerini ve inançlarını önemsemesi öğretmenlerde heyecan ve yararlı olma hissi uyandırabilir. Bundan dolayı okul müdürünün, okulda insan davranışları konusunda sağlam analizler yapması ve uygun adımları atması gerekmektedir.

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=758#.YclgOWhBzIV

Köşe yazısının devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/kose-yazisi/1586/okul-ve-yonetim-sanati.html

Köşe yazısının devamı için: http://ipekyoluhaber.net/yazar-okul-ve-yonetim-sanati-768.html

 

HÜMA OKULLARI’NDAN BİR BAŞARI DAHA 

Hüma Okulları öğrencileri spor branşlarında adından söz ettirmeye devam ediyor… Beden eğitimi öğretmenleri Ramazan Umut Candan öncülüğünde çalışmalarını yapan ve müsabakalara katılan öğrenciler, birçok dalda madalyaların sahibi oldular. Konya Okul Sporları Genç Erkekler Hentbol A kategorisinde de katıldıkları müsabaka ile Konya 3.sü olan öğrenciler; azim, inanç ve bol çalışma ile bu 3.lüğü yakaladıklarını ifade ettiler. Hüma Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, bu başarıyı öğrencileri makamına davet ederek birebir ödüllendirdi. Öğrencilere tatlı ikramında bulunan Dr. Birekul, öğrencileri tebrik ederek bu başarıdan gurur duyduklarını dile getirdi. “Öğrencilerimize, sosyal ve fiziki imkânları sağlamaya gayret ediyor; kültür, sanat ve spor faaliyetlerinde öğrencilerimizin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre koşulları iyileştiriyoruz. Başarma arzusu olan tüm öğrencilerimizi yetenekli oldukları konularda destekliyor ve daima arkasında duruyoruz.” diyerek art arda gelen başarıların bir tesadüf olmadığını belirtti.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120263

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarindan-bir-basari-daha-2-h11151.html

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece olarak bilinen ve Hz. Mevlânâ tarafından sevgiliye kavuşma günü yani düğün gecesi olarak adlandırılan Şeb-i Arus, Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul tarafından özel bir mesajla anıldı.

Mevlana, ölüm gününü, “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymaktadır. Bu nedenle Hüma Okulları’nda Mevlana’yı daha iyi anlamak ve anmak için 7-17 Aralık tarihlerinde öğrenciler tarafından Şeb-i Arus etkinlikleri düzenlenmektedir.13 yy.’dan günümüze, insanların duygu ve düşünce dünyasında ufuklar açmasına vesile olan büyük Türk-İslam düşünürü Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî; 748. vuslat yıl dönümünde şehrimizde, ülkemizde ve bütün dünyada anılmaya ve anlaşılmaya çalışılmaktadır. Gönül ve düşünce ikliminin büyük mimarı olan Hz. Mevlânâ’yı bir eğitimci olarak değerlendiren Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, hayat boyu öğrenme felsefesinin temellerini büyük düşünürün attığına işaret etmektedir. Dr. Birekul, “Kendini geliştirmeyle başlayan eğitimin bireysel olarak değil paylaşarak çoğalacağını düşünen Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, nesilden nesile aktarılan bilgilerin yeşereceğini düşünmektedir. Etkisini yüzyıllarca sürdüren eğitim anlayışını, bugün içinde bulunduğumuz vaziyette ruhani olarak anlayıp hayata geçirmemiz gerekmektedir. Eğitimin asıl amacı, herkeste var olan bilgi ve sevgi ışığını yaymaktır. Bu nedenle öncelikle bir yol göstericiye ihtiyacı olacaktır. Akıl ve yetenek geliştirilmediği sürece tek başına yetersizdir. Bu nedenle bir kılavuz olarak Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî gibi mutasavvıflara ve kılavuzlara ihtiyacımız vardır. Ruhun bedene olan öğrenimini, Mevlana birçok kez kalem etmiştir. Biz de bu öğretilerden faydalanarak büyük mütefekkir Hz. Mevlana’yı öğrencilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Çağlar öncesinden tüm insanlığa yaptığı çağrıyla aşkı, sevgiyi, hoşgörüyü ve birlik olmayı temel alan bir hayat felsefesine oldukça ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. O’nun sevgi ve hoşgörüye dayanan felsefesini ve öğütlerini herkesin örnek olması umuduyla; insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda yeni ufuklar açan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’yi 748. vuslat yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.” diyerek Mevlana Haftası’nı kutladı.

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-dr.-mehmet-birekul-dan-seb-i-arus-mesaji-26929.html

Haberin devamı için: https://www.konyapostasi.com.tr/amp/birekuldan-seb-i-arus-mesaji-106809

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji-1499955h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/40266/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/m-haber-26929.html

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/service/amp/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji-1291392h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120183

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji-h10856.html

HÜMA OKULLARI AFRİKA’DA

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Benin’de Türk bayrağının dalgalanmasına vesile oldu.Gönül coğrafyamızın bir parçası Afrika kıtasında Benin’e International Hüma Schools adını taşıdı.

Benin Eğitim Bakanı KouaroYvesCHABI’yi, Hüma Okulları Benin temsilcisi AmadouMomoudou ile ziyaret eden Dr. Mehmet Birekul, Benin’de yaptıkları çalışmalardan bahsederek bunun bir başlangıç olduğunu dile getirdi. Eğitim Bakanı KouaroYves CHABI, Hüma Okulları’nın eğitim anlayışından çok etkilendiğini ve bu faaliyetlerin devam etmesini istediğini belirtti.

Dr. Birekul, ülkelerinde göstermiş oldukları misafirperverlik ve yardımlarından dolayı kendilerine teşekkürlerini iletirken desteklerinden duyduğu mutluluğu da paylaştı. “Bu destekler doğrultusunda önümüzdeki yıllarda yine Benin’de ortaokul ve liseler açmaya devam edeceğiz. Sağlık, ağaç işleri, mekanik, elektrik ve tarım gibi bölümlerde meslek liseleri açmayı planlıyoruz. Sayın Eğitim Bakanı KouaroYvesCHABI’ye teşekkür ediyor ve ailesi ile birlikte Konya’ya davet ediyorum. “ diyerek Türkiye’den getirdikleri anlamlı hediyeleri takdim etti.

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/40133/huma-okullari-afrikada.html

Haberin devamı için: http://www.sunhaber.com/haber/Huma-Okullari-Afrika-da-Turk-bayragini-dalgalandiriyor/266364

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/huma-okullari-afrikada-1290935h.htm

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullari-afrikada-h10566.html

Haberin devamı için: https://nigeriagazetesi.com/huma-okullari-afrikada-h7834.html

Haberin devamı için: https://ugandagazetesi.com/huma-okullari-afrikada-h7832.html

Haberin devamı için: https://ghanagazetesi.com/huma-okullari-afrikada-h7850.html

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/huma-okullari-afrikada-1487095h.htm

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-26844.html

HÜMA OKULLARI’NDA ÖĞRETMENLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

Hüma Okulları’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel düzenlenen programla birlikte Öğretmenler Günü etkinliği yapıldı.Okul müdürlerinin günün anlamı ve önemini belirten konuşmalarıyla birlikte program başladı. Müzik şöleni sonrası öğretmenlere isimlerine özel hediyeleri verildi. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, yurt dışı seyahati dolayısı ile toplantıya fiziki olarak katılamasa da uzaktan bağlantı ile katıldı. “Öğretmenlik sabr, hoşgörü, sevgi en çok da emek barındıran bir meslektir. Şartlar ne olursa olsun hayata güzel bir insan yetiştirmeyi hedefler. Özellikle salgından dolayı geçirdiğimiz bu zor süreçte her öğretmenimiz görevinden daha fazlasını üstlenerek öğrencilerimizin yanında oldu. Bizleri bugünlere getiren, gelecek neslimizi fedakâr çalışmaları ile büyüten bütün öğretmenlerimize emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” diyerek öğretmenler gününü kutladı.

Haberin devamı için: https://eskisehirsesgazetesi.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h7758.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h10502.html

Haberin devamı için: https://yeniekipgazetesi.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h11547.html

Haberin devamı için: https://kibrisadagazetesi.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h8790.html

Haberin devamı için: https://gazeteazerbaycan.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h8838.html

Haberin devamı için: https://gazeteberlin.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h8741.html

Haberin devamı için: https://turknewsgazetesi.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h8040.html

Haberin devamı için: https://www.bbnhaber.com.tr/huma-okullari-nda-ogretmenler-gunu-etkinligi

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi-1845031h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/40089/huma-okullarinda-ogretmenler-gunu-etkinligi.html

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-26823.html

Haberin devamı için: https://www.konyayenigun.com/egitim/huma-okullari-nda-ogretmenler-gunu-etkinligi-h685321.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120087

 

BİR KÖŞEDE #10

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ #2

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

 

Eğitim talebinin devletçe karşılandığı durumda ve eğitimde fırsat eşitliğinin de gerçekleştirilmesiyle insan soyut bir varlık olarak değil de, bütün farklılıklarıyla somut bir varlık olarak değerlendirilmekte ve bu açıdan devletin eğitime müdahalesi bireyin kendini gerçekleştirebilmesine olanak tanıması açısından anlamlı görülmektedir. Bireyin farklılığı, eşitsizlik olarak değerlendirilmemelidir. Bu bağlamda eğitim demek; bireylere fırsat eşitliği sağlamak demek, bireylerin yoksun bulunduğu durumların devletçe fark edilip giderilerek bireyi eğitime dahil etmek demek ve bu durumda bireyin yaşantısında gözle görünür, istenir değişikliğin meydana gelmesi demektir. Eğitim bir süreçtir. Tüm bu süreçlere bireyi dahil etmek toplumsal hareketliliğe ve verimliliğe olumlu katkıda bulunacaktır. Eğitimde fırsat eşitliği kavramı sunulan eğitim olanaklarından tüm öğrencilerin ayrım gözetmeksizin eşit biçimde yararlanmasını kapsamaktadır. Bununla birlikte sunulan olanakların da eşit hale getirilmesi ikincil bir amaç olmalıdır. Zira şehir merkezinde bulunan bir eğitim kurumunun imkanları ile bir dağ köyünde bulunan eğitim kurumunun olanakları da eşit değildir. Bu durumda her ne kadar ayrım gözetmeksizin öğrencilerin mevcut imkânlardan eşit oranda yararlanması sağlansa da, sunulan imkânlar eşit olmadığından yine bir fırsat eşitsizliği ortaya çıkacaktır.

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması çabası giderek ulaşılması güç bir ideale dönüşmektedir. Eğitim alanında ortaya çıkan eşitsizliklerin kaynağı büyük ölçüde “ülkenin toplumsal yapısına, kazançlarına, kültürel zengin­liklerine ve değişik toplumsal gruplar arasındaki güç dağılımının eşitsiz­liğine sıkı sıkıya bağlıdır”. Dolayısıyla toplumlardaki kategorik ve sınıfsal farklılaşmalar eşitsizliğin belirgin alanları olarak ortaya çıkarlar. Üstelik ya­pılan çalışmalarla ve her türlü ekonomik, toplumsal ve düşünsel yaklaşım ve yatırıma rağmen toplumlardaki belirtilen eşitsizlik alanlarının aşılma­sı mümkün olmamıştır. Toplumsal eşitsizlikleri giderebilecek bir gelişme olarak düşünülen toplumsal hareketlilik beklenen düzeylerde gerçekleşmemektedir. Dolayısıyla sınıf toplumunun çelişkilerini, eşitsizliklerini or­tadan kaldırmada eğitimin güçlü bir etken olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır. Bina araç ve gereçleriyle öğretmen ve personel eksiklikleri­nin telâfisi halinde okulların ihtiyaca uygun ve yaygın bir biçimde açılmış olmaları da eşitliği sağlayıcı bir etken olmamaktadır.

Sonuç olarak dünyada yüzyıla damgasını vuran ideolojik talep ve bek­lentilerin aksine eşitsizlikleri bertaraf edemediği gibi yeni eşitsizliklere de engel olamamıştır. Elbette ki değişimin dünya geneli ve belirli toplumlar özeliyle ilgili yansımaları farklıdır. Bu farklılık söz konusu toplumların değişimin hangi aşamasında olduklarıyla ilgilidir. Kaçınılmaz olan ise her bir ülkenin bu gerçeği ve onun etkilerini yaşamakta ve yaşayacak olmasıdır. Şimdi araştırmacılara düşen böyle bir gerçeğin toplumsal kurumlan ne ölçüde ve hangi doğrultuda etkileyeceğidir. Eğitimde fırsat eşitliği olgusu konusunda yapılacak değerlendirmeler bütün bu gelişmeler göz önüne alınmaksızın yapılması halinde eksik kalmaya mahkûm olacaktır. Bu durum Türkiye için de aynı şekilde geçerlidir.   

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/kose-yazisi/1567/egitimde-firsat-esitligi-2.html  

Köşe yazısının devamı için: http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/egitimde-firsat-esitligi-2/2079/

 

HÜMA OKULLARI ÖĞRENCİLERİ SPOR MÜSABAKALRINA İSMİNİ TEKRAR ALTIN                HARFLERLE YAZDIRDI 

Okul sporları halter müsabakalarında Hüma Okulları milli sporcularından Zerda Çağlar; 71 kg’da koparmada 75 kg, silkmede 95 kg; Esma Alper ise 81 kg’da koparmada 78 kg, silkmede 102 kg ağırlık kaldırarak Konya şampiyonu oldu. Bu başarıdan gururlanan Hüma Okulları, öğrencilerinin her zaman arkasında olduklarını belirtti. Başta okul yönetimi ve beden eğitimi öğretmenleri olmak üzere Hüma Okulları’nı ve Konya ilini Isparta’da yapılacak olan müsabakalarda temsil etmeye hak kazanan öğrencileri ve antrenörlerini tebrik ederek mutluluklarını paylaştı. Hüma okulları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul Tüm sporcuları tebrik Etti.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120005

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/39912/huma-okullarindan-bir-basari-daha.html

Haberin devamı için: https://gazeteasabi.com/huma-okullari-ogrencileri-spor-musabakalarina-ismini-tekrar-altin-harflerle-yazdirdi-h8239.html

Haberin devamı için: https://incirgazetesi.com/huma-okullari-ogrencileri-spor-musabakalarina-ismini-tekrar-altin-harflerle-yazdirdi-h7492.html

Haberin devamı için: https://seygazetesi.com/huma-okullari-ogrencileri-spor-musabakalarina-ismini-tekrar-altin-harflerle-yazdirdi-h8229.html

Haberin devamı için: https://incigazetesi.com/huma-okullari-ogrencileri-spor-musabakalarina-ismini-tekrar-altin-harflerle-yazdirdi-h8231.html

Haberin devamı için: https://gorevgazetesi.com/huma-okullarindan-bir-basari-daha-h7410.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarindan-bir-basari-daha-h10078.html

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/huma-okullarindan-bir-basari-daha-h10089.html

Haberin devamı için: https://halfetide.com/huma-okullarindan-bir-basari-daha-h10073.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-ndan-bir-basari-daha-26738.html

HÜMA OKULLARI’NIN SEMA MUKABELESİ ETKİNLİĞİ

 

Hüma Okulları öğrencileri Konya’nın önemli değerlerinden birisi olan sema mukabelesini izlemek için İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde semazenler ile bir araya geldi.

Öğrenciler mukabeleden önce Semazen Ömer Faruk Erdem tarafından bilgilendirildi. Sema kavramı, mahiyeti, ne için yapıldığı ve benzeri kavramlar hakkında aydınlatıldı. Bunların ardından öğrencilere merkezde bulunan semazenler tarafından mukabele izletildi. Büyük bir ilgi ile mukabeleyi izledikten sonra öğrencilere aynı merkezde bulunan geleneksel Türksanatına ait atölyeler gezdirildi. Atölyede bulunan çalışmalar tanıtıldı. Hüma Okulları Fen Lisesi Müdürü İsmail Erdem ‘’ Öğrencilerimiz bu ülkenin yarınları ve aydınlık yüzleridir. Yaşadığımız ülkenin temel değerlerini onlara öğretip göstermek bizim görevimiz. Üstelik içinde bulunduğumuz şehir Konya, bu açıdan oldukça önemli medeniyetlere ve kişiliklere ev sahipliği yapmış konumdadır. Bu nedenle sadece özel günlerde değil, her zaman bu değerlerimizi hatırlatıp öğretmemiz gerekmektedir. “ dedi. Öğrenciler de yapılan etkinlikten memnun kaldıklarını belirterek İrfan Medeniyeti Araştırma ve Kültür Merkezi’nde yapılan gösterinin sakin veruhu dinlendiren bir yanının olduğunu dile getirerek öğretmenlerine teşekkür ettiler.

Haberin devamı için: https://www.konyapostasi.com.tr/haber/humali-ogrenciler-semazenlerle-bulustu-105460

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/39713/huma-okullarinin-sema-mukabelesi-etkinligi.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119908

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/huma-okullari-sema-mukabelesi-etkinligi-duzenledi-1289445h.htm

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-nin-sema-mukabelesi-etkinligi-26583.html

Haberin devamı için: https://www.bbnhaber.com.tr/huma-okullari-nin-sema-mukabelesi-etkinligi

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/huma-okullarinin-sema-mukabelesi-etkinligi-1461642h.htm

HÜMA OKULLARI KONYA KİTAP GÜNLERİ’NDE

Hüma Okulları öğrencileri, Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşen Konya Kitap Günleri’ne katıldılar.
15 Ekim’de başlayan Kitap Günleri, öğrencilerin ve Konya halkının yoğun ilgisi ile 24 Ekim’e kadar devam etti. Birçok yayınevi, yazar, söyleşi programları ve imza etkinliklerinin gerçekleştiği kitap günlerinde, ortaokul ve lise öğrencileri birçok kitap hakkında fikir edindiler. Geçtiğimiz senelerde pandemi sebebiyle yapılamayan fuarlara kitap şöleni ile devam eden SKM, birçok yazara ve kitaplara ev sahipliği yaptı. “Kitap, insanın sonsuz aynasıdır” sloganı ile yola çıkılan kitap günlerinde, Hüma Okulları’nın tüm kademedeki öğrencileri de yer aldı. 4 farklı günde tüm öğrencilerini bu etkinliğe götüren okul yönetimi, “Öğrencilerimizin kişisel gelişimi adına kitap okumanın faydalarını zaten sürekli tekrar ediyoruz. Yenilenen ve gelişen eğitim sistemine ayak uydurmanın yolu, Türkçe’yi iyi anlamaktan geçiyor. Artık bir matematik sorusunu çözerken bile işlem yapmadan önce soruyu anlamak gerekiyor. Bu nedenle hem sosyal hem kültürel olan bu etkinlikte öğrencilerimizin daha çok kitabı tanımasına vesile olduk. Öğrencilerimiz için çok faydalı olduğunu düşündüğümüz Konya Kitap Günleri’nin şehrimizde olmasını bir şans biliyor, emeği geçen ve değerli yazarları bizimle buluşturan etkinlik sahiplerine teşekkürlerimizi iletiyoruz.” diyerek bu gibi etkinliklerin şehrimizde artması temennisinde bulundular.

Uğur İbrahim Altay’ın da katıldığı etkinlikte Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ile fotoğraf çekilen öğrenciler, “Bu geziyle birlikte farklı yayınevlerinin kitaplarını öğrenme imkanımız oldu, ayrıca yazarlarla tanışma ve konuşma fırsatı yakalayarak kitaplarını imzalattık. Söyleşilere katılarak kitapların hayatımızdaki yeri ve önemini bir kez daha anlamış olduk. Kitap okuma etkinliklerimize, buradan aldığımız kitaplarla devam edeceğiz. Yeni ufuklar açacak olduğunu düşündüğümüz bu kitaplara ulaştığımız için çok mutluyuz. Okulumuz bu gibi sosyal faaliyetlere çok önem gösteriyor. Okulumuza arkadaşlarımızla buraya gelme imkanı oluşturdukları için teşekkür ederiz. “ diyerek Hüma Okulları’na etkinliklerin devamının gelmesini istediklerini dile getirdiler.

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/39615/huma-okullari-konya-kitap-gunlerinde.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullari-konya-kitap-gunlerinde-h9488.html

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/huma-okullari-konya-kitap-gunlerinde-h9468.html

Haberin devamı için: https://efsanegazete.com/huma-okullari-konya-kitap-gunlerinde-h11382.html

Haberin devamı için: https://1453kralmedya.com/huma-okullari-konya-kitap-gunlerinde-h22169.html

Haberin devamı için: https://birmagazin.com/huma-okullari-konya-kitap-gunlerinde-h22624.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119861

 

HÜMA’NIN ŞAMPİYON SPORCULARI KAYMAKAM YAMLI’YI ZİYARET ETTİ

Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda dereceye giren Hüma Okulları öğrencileri Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı’yı makamında ziyaret etti.

Avrupa Halter Şampiyonası’nda ikinci olan Zerda Çağlar ve üçüncü olan Esma Alper, Hüma Okulları tarafından bu başarıları ile alakalı ödüllendirilerek ülkemize büyük bir gurur yaşatmıştı. Selçuklu kaymakamlık makamında gerçekleşen ziyarete Hüma Okulları Fen Lisesi Müdürü İsmail Erdem ve Hüma Okulları Ortaokul Müdürü İstiklal Çamcı da katıldı. Hüma Okulları’nın sporculara verdiği desteği bildiğini dile getiren Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, okulun gelecekte planladığı spor faaliyetleri ve başarıları hakkında detaylı bilgileri dinledi. Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Yamlı, sporcuların kazanmış oldukları başarılardan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu; özellikle genç kızların bu başarılarıyla herkese örnek olduklarını söyleyerek, gelecekte daha büyük başarılar kazanmaları temennisinde bulundu. Başarılı sporculara hediye veren Kaymakam Yamlı, Hüma Okulları öğrencileri ve idarecileriyle eğitim projeleri hakkında konuştu. Özel Hüma Okulları yöneticileri Erdem ve Çamcı da “Sayın kaymakamımıza ziyaretimizi kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizin başarıları da paylaştıkça artacaktır. Birbirlerine örnek teşkil etmeleri açısından yaşadığımız gururu paylaşmaya özen gösteriyoruz. Sporcu öğrencilere verdiğimiz desteğe devam edeceğiz. Sayın Kaymakamımız Ömer Hilmi Yamlı’ya gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı teşekkürlerimizi iletiyoruz. “ diyerek hediyelerini takdim ettiler.

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/service/amp/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-1843324h.htm

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-h9310.html

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-h9283.html

Haberin devamı için: https://birmagazin.com/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-h22424.html

Haberin devamı için: https://sonstargazetesi.com/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-h10081.html

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-1843324h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyaekspres.com/sampiyon-sporculardan-yamli-ya-ziyaret/13002/

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/humanin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamliyi-ziyaret-etti-1459410h.htm

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-26448.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119805

Haberin devamı için: https://www.konyaaktuel.com.tr/huma-nin-sampiyon-sporculari-kaymakam-yamli-yi-ziyaret-etti/349904/

BİR KÖŞEDE #9

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

 

Çağdaş toplumda eğitimde ortaya çıkan eşitsizlikler, toplumdaki sosyal yapı, iktisadi yapı, hukuki yapı, psikoloji, felsefe vb. ilişkilerle gerçekleşen olgu ve olayların bir neticesidir. Bununla birlikte sosyal yaşamda meydana gelen bu neticede bireylerin, kurumların ve devletin değişik oranda paya sahip olduğu söylenebilir. Söz konusu eşitsizliklerin tamamen ortadan kaldırılması mümkün olmasa da sebep olan problemlerin, olguların ve olayların neler olduğunu anlayabilmek, derinlemesine incelemek insanlık tarihi ve eğitimin geliştirilebilmesi açısından değer taşımaktadır.

Eğitim bilimi açısından büyük öneme sahip olan eğitimde eşitlik ve eşitsizlik tartışmalarında özellikle eğitim alanındaki eşitsizliklere bakıldığında birbiriyle ilişki içerisindeki alanlarda meydana gelen olaylar ve olguların bir neticesi olduğu görülmektedir. Eğitimde eşitlik ve eşitsizliğin öneminin ilk nedeni olarak devlet eğitim kurumlarının yaygınlaşmasıyla beraber eğitimin eşitlik/eşitsizlik perspektifinden ele alınmasının toplumun bütün kesimlerini ilgilendirmesidir.  Diğer nedeni, insan niteliklerini geliştirme misyonunun eğitime yüklenmesidir. Bu misyon bir uçta kişisel kapasiteleri, bireysel ilgi ve eğilimleri; diğer uçta ekonominin insan gücü ihtiyacını, yatırım ve plânlama sorununu kasteder. Ekonomi, bir yandan toplum yaşamında bireysel yeteneklerin geliştirilmesini talep ederken, bu taleplerini sürekli olarak günceller.

Nitekim yaşadığımız yüzyılda eğitime yüklenen toplumsal hareketliliği sağlama misyonu gücünü buradan alır. Diğer yandan eğitim, eşitsizlikleri pekiştirmede araç olarak kullanılabilir. Yani modern dönemde insanların doğum ve aile koşullarını değiştirme olanakları için fırsat olabilen eğitim aracı, toplumsal yaşamın getirdiği eşitsizliklerin kendisi aracılığıyla devam etmesi, yeniden üretilmesi ya da kutuplaşmaları artırmasına da hizmet edebilir. Bu ifade aynı zamanda birey-devlet ilişkisini kapsar. Çünkü toplumsal yaşamda eşitsizliklerin süregelmesi ve bu eşitsizliklerin yeniden üretilmesi devletin fonksiyonlarıyla ilişki içindedir. Bu ilişki, özellikle Türkiye için yoğun bir içeriğe sahiptir.

 

Geniş bir tarihsel çerçevede ele alındığında, toplumsal eşitliği üretmeye ve sürdürmeye çalışan kurumların ortaya çıkması modern uygarlığın ortaya çıkışının bir parçasıydı. Bu düşünce statü eşitsizliğinin yarımda, genel anlamda eşitliğin de günlük yaşamın temeli olarak görülmesini sağlayan bir çerçeve sunması bakımından önemlidir. Eşitsizlik kaçınılmaz dahi olsa; hak koruma, karşılıklılık ve adalet fikri de içinde yaşanılan toplumsal gerçeklilik dokusunun önemli bir parçasıdır. Bu kapsamda eğitimin doğal bir hak olarak algılanması gerçeği önem taşımaktadır. Eğitim hakkının piyasa süreci içinde algılanması, bu hizmeti doğal bir hak olmaktan çıkartarak ve özellikle gelir düzeyi düşük olan bireyleri eğitim sürecine dahil etmeyerek, herkesin ulaşabileceği bir yararlanma alanı olmaktan çıkarmaktadır.

Eşitlik kavramına baktığımızda ise bireylerin diğer bireylerle, vatandaşların diğer vatandaşlarla aynı özgürlük ve haklara sahip olma düşünce ve istekleri şeklinde belirtilebilir. Fakat bu mümkün müdür? Günümüzdeki durumuyla eşitliğin toplumun bütün kesimlerinde ve tüm insanlar arasında uygulanma şansı nedir? Toplumsal tarih için­deki evrimine bakıldığında toplumlar, farklı soylar, farklı cinsler, farklı toplumsal statü ve kategoriler halinde yaşamaktadırlar. Nitekim bu birbirine benzer olmayan farklılıklar temelde gerçek birer eşitsizlik unsuru iseler insanoğlunun bunları aşarak birbirleriyle eşit olmaları mümkün olabilir mi? Bütün bu sorular eşitliğin olabilirliği (imkânı) kadar sınırlarını da be­lirlemektedir. Diğer yandan eğitimde eşitlik olgusunun da aynı sebeplerle mümkün olup olamadığı günümüzde önemli konulardan birisidir. Bu kapsamda eğitimde fırsat eşitliği olgusunu çeşitli açılardan ele alarak açıklamak gerekmektedir.

Devamı: Gelecek yazımızda…

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/egitimde-firsat-esitligi/2068/

 

 

HÜMA OKULLARI’NDA VELİ TOPLANTISI

 

6 Eylül’de 2021-2022 eğitim öğretim dönemine tam kadro başlayan Hüma Okulları, ortaokul öğrencileri için yaptığı veli toplantısında aileler ile buluştu.

Öncelikle rehberlik ekibinin hazırladığı seminere katılan veliler, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde konferans salonunda ağırlandı. Seminerde, sınava hazırlık süreçlerinden, pandemi döneminde yaşanan akademik ve sosyal kaygılardan ve öğrencilerin gelecek planlamasından bahsettiler. Veliler öğrencileri ile ilgili bilgileri aktarırken, Hüma Okulları’nın bu süreçte her zaman yanlarında olduğunu ve öğrencilerin okulu ne kadar sevdiklerinden bahsetti. Açıldığı günden bu güne özellikle İngilizce ve yabancı dil eğitimi konusunda kendisini gösteren Hüma Okulları, öğrencileri için yaşam temelli eğitim sistemini güçlü kadro ve sağlam öğrenme ile başardıklarını anlattı. Velileri ile sürekli iletişim halinde olduklarını, öğrencilerin kişisel gelişimlerini ve akademik alandaki yeterliliklerini operasyonel rehberlik anlayışı ile anında tespit ettiklerini söyledi. Seminer sonrası veliler, danışman öğretmenleri ve branş öğretmenleri ile birebir görüşme gerçekleştirdi. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, ‘’Öğrencilerimizin ilk okulları evleridir. Evlerinden uzan kalan öğrencilerimizle bir araya geldiğimiz bu dönemin mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Ancak pandemi dolayısıyla öğrencilerimizle beraber ailelerde zor zamanlar geçirdi. Evdeki aile dayanışması ve desteği bu noktada çok önemli bir unsur olarak karşımıza çıktı. Ailelerimiz ile birbirimize her zamankinden daha fazla destek olmamız gerekiyor. Eğitim sürecinin daha verimli ilerlemesi için bağımızı güçlü ve yakın tutmalıyız. Yapmış olduğumuz toplantıya katılım sağlayan velilerimizle birlikte bu konuda aynı düşündüğümüzü görmüş olduk. İlgili olan bütün velilerimize teşekkür ederim.’’ dedi.

Veliler de okulda yapılan toplantıda hem maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat edildiği için hem de öğretmenlerin yakın ilgisinden dolayı teşekkür ederek veli toplantısından memnuniyetlerini dile getirerek ayrıldı.

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/huma-okullarinda-veli-toplantisi-yapildi-1458544h.htm

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarinda-veli-toplantisi-h9027.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-nda-veli-toplantisi-26366.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/39393/huma-okullarinda-veli-toplantisi.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119747

HÜMA OKULLARI “BİZİM ÇOCUKLARDAN MESAJ VAR!” PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ

Doğal çevreyi korumak ve küresel sorunlara dikkat çekmek adına farklı konularda birçok projeyi öğrencileri ile birlikte planlayan Hüma Okulları, günlük hayatımızda birçok yerde kullandığımız plastiklerin dünyamız için oluşturduğu tehditlere dikkat çekerek ve dönüştürülebilir plastikleri ayrıştırarak bağışta bulundu.

Hüma Okulları 10-B sınıfı öğrencilerinin üstlendiği proje, Sosyal Bilimler Koordinatörü eşliğinde öncelikle okul içindeki plastik atıkların toplanması ile başladı.
Her türlü projeye desteğini esirgemeyen Okulun Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, “Öğrencilerimiz araştırıp gözlemledikleri bu konu üzerinde duyarsız kalmayarak bir proje düzenlendi. Plastiklerin dönüştürülmesi ve biyolojik olarak ayrıştırılabilmesi adına atıkları gerekli yerlere iletmek için topladılar. Gelecek nesillere katkıda bulunmak adına verdiğimiz eğitim, ekolojik dengenin korunması için de faydalı olmaktadır. Bilinçli ve duyarlı öğrencilerimizin olması bizi gururlandırıyor. Yapmış oldukları örnek proje ile hem diğer öğrencilerimizin hem de yetişkinlerin bu konuda daha hassasiyet göstereceklerine inanıyorum.’’ dedi.Devamı gelecek olan projeler için öncelikle öğrencilere teşekkürlerini ileten Dr. Birekul, projeyi yürüten Sosyal Bilimler Koordinatörü Coğrafya öğretmeni Ahmet Faruk Alkan’a da teşekkürlerini iletti.
Konuyla ilgili düşüncelerini açıklayan okul öğrencileri de yaptıkları açıklamada, “Doğada yok olma süreleri uzun olan plastik atıklar neredeyse bin yıl boyunca bozulmadan kalabiliyor. Zamanla yıpranan, parçalanan atıklar suya ve gıdaya daha çabuk bulaşıyor; böylece hem doğa hem de insan vücudu büyük tehlike içinde kalıyor. Ayrıca Covid-19 süreci ile birlikte tek kullanımlık ürünlerin artmasıyla, dünyada ve ülkemizde atık miktarı da artış göstermiştir. Bu nedenle bizler örnek teşkil etmek adına bu küçük adımı atarak farkındalık oluşturmak istiyoruz.” dediler.

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-26087.html

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/huma-okullarindan-ornek-cevre-projesi-1842096h.htm

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h8238.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h8235.html

Haberin devamı için: https://gorevgazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h5614.html

Haberin devamı için: https://incirgazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h5714.html

Haberin devamı için: https://gazeteasabi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h6456.html

Haberin devamı için: https://incigazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h6453.html

Haberin devamı için: https://seygazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h6454.html

Haberin devamı için: https://1453kralmedya.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h20905.html

Haberin devamı için: https://gonggazetesi.com/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h6524.html

Haberin devamı için: https://www.konyayenigun.com/egitim/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-h638005.html

Haberin devamı için: https://www-konyapostasi-com-tr.cdn.ampproject.org/v/s/www.konyapostasi.com.tr/amp/bizim-cocuklardan-mesaj-var-103689?amp_gsa=1&amp_js_v=a6&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%251%24s%20adl%C4%B1%20kaynaktan&aoh=16323202840921&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.konyapostasi.com.tr%2Fhaber%2Fbizim-cocuklardan-mesaj-var-103689

Haberin devamı için: https://www-hakimiyet-com.cdn.ampproject.org/v/www.hakimiyet.com/service/amp/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-1286645h.htm?amp_gsa=1&amp_js_v=a6&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%251%24s%20adl%C4%B1%20kaynaktan&aoh=16323202840921&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=http%3A%2F%2Fwww.hakimiyet.com%2Fhuma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi-1286645h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/39028/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119568

Haberin devamı için: https://www.konyaaktuel.com.tr/huma-okullari-bizim-cocuklardan-mesaj-var-projesini-hayata-gecirdi/349822/

BİR KÖŞEDE  #8

EĞİTİM SİSTEMİ VE GELECEK

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

Eğitim; kendini tanımak, kendine güvenmek ve öğrenmeyi öğrenmek olarak tanımlanabilir. Toplumların sağlıklı yarınları oluşturabilmeleri ancak ruhsal, bedensel ve sosyal açıdan yeterli ve iyi yetişmiş beşeri sermaye dediğimiz insan kaynağıyla sağlanabilir. Çocuklarımızın gelişim sürecinde onları olumsuz etkileyebilecek birçok faktör ortaya çıkabilmektedir. Genel anlamda bu olumsuz etkileri en aza indirmenin yolu yine eğitimden geçmektedir.

Bireylerin tüm eğitim hayatını ve toplumu yakından ilgilendiren temel eğitim; toplumdaki bütün vatandaşların sahip olması gereken asgari düzeyde ortak bilgi, beceri, tutum ve davranışları ifade etmektedir.   Eğitim sistemleri farklılık gösterse de araştırmalar; bilim, teknoloji ve sanayide gelişmiş olan ve çeşitli uluslararası sınavlarda başarılı olan ülkelerin zorunlu eğitim süresinin en az 9 yıl olduğunu ortaya koymaktadır. Türkiye’de ise bu süre 12 yıldır.

Eğitimli olup yalnızca okuma yazma ya da aritmetik bilgiler bilmek yaşadığımız çağ için yeterli gelmemektedir.  Özellikle bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeler; eleştirel düşünme, analitik düşünme, sorgulama, yaratıcılık, yeniliklere açıklık, grup içinde çalışabilme, işbirliği, girişimcilik gibi 21. yüzyıl becerilerini zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda eğitim sürecinde bilgi toplumunun ve yeni eğitim paradigmasının bir gereği olarak, bilgiye ulaşma yollarını bilen, analiz yapabilen, yeni bilgiler üretebilen, ürettiklerini paylaşabilen ve öğrenmeyi öğrenen bireyler yetiştirmek gerekmektedir.

İstatistiklere göre ülkemizdeki okullaşma oranları her geçen yıl niceliksel anlamda artış gösterse de eğitimin niteliği ve çocukların eğitime yaklaşımları tartışmaya açık konulardandır. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasına göre, “okulumu çok seviyorum” diyenlerin oranı araştırmanın yapıldığı diğer 38 Avrupa ve Kuzey Amerika ülkesine göre Türkiye’de daha yüksek olsa da okula yönelik memnuniyet diğer ülkelerdeki gibi yaş büyüdükçe azalmaktadır. Türkiye’de 11 yaşındaki kız çocuklarının yüzde 75’i okulu severken, 15 yaşındaki erkek çocuklar arasında okulu sevenlerin oranı sadece yüzde 25’tir.   Ayrıca araştırma sonuçları Türkiye’deki sınavların fazlalığının ve sınavlara atfedilen önemin çocukların üzerinde oldukça olumsuz etkilere yol açabildiğini ve çocuklar üzerinde bir baskı yarattığını ortaya koymaktadır. Yetersiz güdülenme, aşırı yorulma, not kaygısı, diğer çocukların olumsuz yaklaşımları, aşırı kısıtlamalar, öğrenme güçlükleri, öğretmen ve yönetici faktörleri de çocukların okulu sevmemelerine hatta okuldan nefret etmelerine yol açabilmektedir. Küçük yaşlarda başlayabilen bu durum ilerleyen yaşlarda daha kötü sonuçlar doğurabileceği için özellikle anne babaların okul ve öğretmenlerle işbirliği içinde bu konuyla ilgilenmesi gerekmektedir.

Özgürlük, insan hakları, siyasal katılım gibi farklı alanlarda işlevleri olan STK’lar;  Türkiye’de daha çok eğitim alanında faaliyet göstermektedir. Türkiye’nin kalabalık nüfusu, dezavantajlı çocukların durumu ve özellikle eğitim alanındaki hizmetlerin eşit dağılımının zorluğu göz önünde bulundurulduğunda; okuma-yazma kursları düzenlemek, kız çocuklarının eğitimini teşvik etmek, burs ve okul malzemesi yardımında bulunmak, fakir ve kimsesiz çocukların öğrenim masraflarını gidermeye yardımcı olmak gibi önemli çalışmaları bulunan sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin önemi ortaya çıkacaktır. Bu doğrultuda ülkemizde gelişmiş diğer ülkelerde olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarının etkin olarak eğitime katkı sunması sağlanmalıdır ve kamunun eğitim politika ve uygulamalarını desteklemesini ve denetlemesini sağlayacak bir zemin oluşturulmalıdır.

Unutulmaması gerekir ki eğitimde eşitlikten ziyade adaletin tesis edilmesi çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Ülkemizde doğudan batıya, kuzeyden güneye eğitimi etkileyen faktörler dikkate alındığında, açık bir sistem olan eğitimin girdilerinin asla eşit olamayacağı dolayısıyla eğitimin çıktılarının da bu sebeple farklılıklar göstereceği göz ardı edilmemelidir. Asıl olan insanların refah huzur ve mutluluğunun tesis edilmesi ve bunun gelecek nesillere aktarılması ise aldıkları eğitim sebebiyle insanları yaşamları boyunca mutlu kılacak adil bir eğitim sisteminin oluşturulması son derece önemlidir.

Her yeni adım ve çabanın yeniden dirilişimize ve yeniden doğrulmamıza vesile olması dileğiyle…

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için : http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/egitim-sistemi-ve-gelecek/2064/

Köşe yazısının devamı için : https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=728#.YUnEu7gzbIW

Köşe yazısının devamı için : https://www.yenihaberden.com/egitim-sistemi-ve-gelecek-11563yy.htm

HÜMA OKULLARI’NDAN BİR ŞAMPİYON DAHA

Polonya’da yapılan Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda dereceye giren Zerda Çağlar Türkiye’yi gururlandırdı.

Zerda Çağlar, 64 kiloda ilk defa katıldığı Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmada 78 kilo, silkmede 95 kilo ile birlikte toplamda 173 kiloluk dereceleriyle 2. oldu. Bu başarısıyla Çağlar, gümüş madalyanın sahibi oldu. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Hüma Okulları öğrencisi Zerda Çağlar’ı başarısından dolayı tebrik ederek hediyesini verdi.  Dr. Birekul’un ve okul müdürlerinin katıldığı toplantıda, öğrencinin gelecekteki planları ve hedefleri hakkında konuşuldu. “Avrupa Şampiyonası’nda bayrağımızı dalgalandıran ve bize şampiyonluk kazandıran öğrencimiz Zerda Çağlar’ı tebrik ediyorum. Hedeflerinin ve hayallerinin başında olan öğrencimizin bu yolda sonuna kadar destekçisiyiz. Bu başarı haberleri, ülkemiz adına bizleri gururlandırmaktadır. Başarılarının devamını diliyorum.” Diyen Dr Birekul, sporcu öğrencilere desteğini hiç esirgemediğini bir kez daha göstermiş oldu. Madalyanın sahibi Zerda ise Hüma Okulları’na kendisine sağladıkları destek ve gösterdikleri ilgi için minnettar olduğunu dile getirdi.

Haberin devamı için: https://www.haberkent.com/haber/zerda-caglardan-avrupa-sampiyonasinda-gumus-madalya-h159801.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38928/huma-okullarindan-bir-sampiyon-daha.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/m-haber-26025.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119509

KOSOVA’DAN HÜMA OKULLARI’NA ZİYARET

Kosova’nın Malisheva Belediye Başkanı Kasriot Berisha, önümüzdeki ay gerçekleştirilecek olan belediye seçimlerinden önce Türkiye’nin medeniyet beşiği olan Konya’yı ziyarete geldi.

Ziyaretinde ilk durağı Dr. Mehmet Birekul ve Hüma Okulları oldu. Eşi ile birlikte yaptığı seyahate, Balkan Kadınlar Derneği Genel Koordinatörü ve Dış İlişiler Başkanı ElisabetaAsllani, Seçim ve Tanıtımdan Sorumlu Başkan FanolShala da katıldı. Seçim vaatlerinde Türkiye merkezli çalışan Başkan Berisha, Hüma Okulları’na hayran kaldığını dile getirdi. Dr. Mehmet Birekul ile Konya’nın güzelliklerini keşfeden Kosovalı bürokratlar; Mevlana Müzesi, Ecdat Parkı, Japon Parkı,Kelebekler Vadisi, Konya Panorama ve birçok turistik mekanı daha keşfettiler. Sonrasında Hüma Okulları’nda öğle  yemeğine katılarak öğrenciler ile bir araya geldiler.Tüm bu anları ölümsüzleştirerek fotoğraflayan KasriotBerisha; Hüma Okulları’nın yabancı dil eğitimine verdiği önemi çok değerli bulduğunu, tüm bunların ancak gerçek bir eğitimci olan ve bu işe gönlünü vermiş Dr. Mehmet Birekul sayesinde olabileceğini vurguladı. Dr. Birekul’dan Kosova’ya da okul açmaları talebinde bulundu. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul; bu nazik ziyaretinden dolayı sayın başkana teşekkürlerini ve yaklaşan seçimler için başarı dileklerini iletti. Karşılıklı hediyelerini takdim ettikten sonra misafirlerini uğurlayan Dr. Birekul, Kosova’dan güzel haberler beklediğini ve Türkçe eğitim veren okulların çoğalmasına vesile olmak adına çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Haberin devamı için:https://www.konyayenigun.com/egitim/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h632567.html

Haberin devamı için: https://www-merhabahaber-com.cdn.ampproject.org/v/s/www.merhabahaber.com/service/amp/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-1841711h.htm?amp_gsa=1&amp_js_v=a6&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%251%24s%20adl%C4%B1%20kaynaktan&aoh=16316318587177&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.merhabahaber.com%2Fkosovadan-huma-okullarina-ziyaret-1841711h.htm

Haberin devamı için: https://www-konyapostasi-com-tr.cdn.ampproject.org/v/s/www.konyapostasi.com.tr/amp/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-103323?amp_gsa=1&amp_js_v=a6&usqp=mq331AQKKAFQArABIIACAw%3D%3D#amp_tf=%251%24s%20adl%C4%B1%20kaynaktan&aoh=16316318587177&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.konyapostasi.com.tr%2Fhaber%2Fkosovadan-huma-okullarina-ziyaret-103323

Haberin devamı için: https://sonstargazetesi.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h8692.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h7932.html

Haberin devamı için: https://evlad-ifatihan.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h5232.html

Haberin devamı için: https://devamgazetesi.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h7708.html

Haberin devamı için: https://birmagazin.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h20957.html

Haberin devamı için: https://gazetegazetesi.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h15361.html

Haberin devamı için: https://bulgaristangazetesi.com/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h5251.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-kosova-dan-huma-okullari-na-ziyaret-25989.html

Haberin devamı için: http://www.rasyonelhaber.com/rasyonel-gazetesi/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret-h63327.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119488

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38888/kosovadan-huma-okullarina-ziyaret.html

HÜMA OKULLARI AVRUPA BAŞARISINI ÖDÜLLENDİRDİ

 

Polonya’da gerçekleşen Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda büyük bir başarı elde ederek Türkiye’yi gururlandıran Esma Alper, Konya’ya döndüğünde Hüma Okulları tarafından coşkuyla karşılandı.

Alper; koparma ve silkmede toplamda 3 bronz madalya kazanarak Avrupa 3.sü oldu. Hüma Okulları ise 12. Sınıf öğrencilerini “Gururumuzsun Esma Alper” diyerek sosyal medyada paylaştı. Esma Alper’in şehrine dönüşünde tebriklerini ileten Hüma Okulları, 6 Eylül Pazartesi okulların açılmasıyla birlikte Esma Alper’e başarısından dolayı hediyelerini takdim etti. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul ile görüşen Esma Alper, okul müdürlerinin de katıldığı toplantı ile başarıya giden yolu hakkında detayları paylaştı. “Avrupa Şampiyonası’nda yüzümüzü güldüren öğrencimiz Esma Alper’e tebrik ve teşekkürlerimizi iletiyoruz” diyen Dr. Birekul, bu başarıların artarak devam etmesi gerektiğini ve okullarında okuyan diğer sporcu öğrencilerden de başarı haberleri beklediğini ifade etti. Hedefinin daha yüksek olduğunu dile getiren Esma Alper, Hüma Okulları’na sağladığı destek ve gösterdikleri anlayış için minnettar olduğunu dile getirdi.

Haberin devamı için: https://www.haberkent.com/haber/esma-alpere-okulundan-da-avrupa-basarisi-odulu-h159741.html

Haberin devamı için: https://www.konyaaktuel.com.tr/huma-okullari-avrupa-basarisini-odullendirdi/349797/

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/service/amp/huma-okullari-avrupa-basarisini-odullendirdi-1841443h.htm

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-25915.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38781/huma-okullari-avrupa-basarisini-odullendirdi.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119449

HÜMA OKULLARI’NDA KAVUŞMA HEYECANI

Hüma Okulları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararlar ile birlikte 2021-2022 eğitim öğretim yılına 6 Eylül Pazartesi günü başlıyor.

 Fen lisesi, Anadolu Lisesi, Ortaokul ve İngilizce hazırlık sınıflarıyla birlikte yeni bir döneme başlayacağı için mutluluklarını dile getiren okul yönetimi, öğrencileri ile tam kadro ve tam hijyen ile bir araya geleceklerini ifade etti. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul pandemi süreci devam ederken, alınan tedbirler dahilinde eğitime hazırlandıklarını söyledi. Dr. Mehmet Birekul, “Öğrencilerimizin özlediği okul ortamında rahat etmeleri için düzenli olarak okulumuzu dezenfekte ediyoruz. Onların sağlığı bizim için her şeyden önce gelmektedir. Derslerde ve okul içinde kullanacakları alanları titizlikle kontrol edip temizliğe azami ölçüde önem vereceğiz. Alınan kararlardan birisi olan aşı veya PCR testi uygulamasını da titizlikle uygulayacağız. TSE “Okulum Temiz” belgesini ilk alan eğitim kurumlarından biri olarak yeni eğitim öğretim dönemine de tescilimiz ile tüm önlemleri almış bulunmaktayız. Konu ile ilgili seminerlerimiz ve eğitimlerimiz çift aşamalı olarak hem hizmet içi hem de öğrenci-veli noktasında devam edecektir. Bütün veli, öğrenci ve öğretmenlerimizin bu konudaki hassasiyetine şimdiden teşekkür ederim. 6 Eylül itibari ile tüm gün olacak şekilde okullarımızı açıyoruz. Yeni eğitim öğretim döneminin hepimiz için hayırlara vesile olması dileğiyle” diyerek bütün öğrencilere yeni eğitim döneminde başarılar diledi.

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/huma-okullarinda-kavusma-heyecani-1453078h.htm 

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/service/amp/huma-okullarinda-kavusma-heyecani-1285269h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyaaktuel.com.tr/huma-okullarinda-kavusma-heyecani/349793/

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/service/amp/huma-okullarinda-kavusma-heyecani-1841183h.htm

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-25834.html

Haberin devamı için: https://www.konyapostasi.com.tr/amp/huma-okullarinda-kavusma-heyecani-102759

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119395

Haberin devamı için: https://www.konyayenigun.com/egitim/huma-okullarinda-kavusma-heyecani-h623988.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38665/huma-okullarinda-kavusma-heyecani.html

Haberin devamı için: https://www.engercek.com/huma-okullarinda-kavusma-heyecani/

HÜMA OKULLARI SPORDA ÜLKEMİZİ GURURLANDIRDI

Konya’nın başarılı özel okullarından olan Hüma Okulları, Polonya’da devam eden Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’nda büyük bir başarı elde ederek Türkiye’yi gururlandırdı.

Polonya’da devam eden Yıldızlar Avrupa Halter Şampiyonası’na katılan Hüma Okulları 12. sınıf öğrencisi ve TOHM halter sporcusu Esma Alper, 81 KG’da madalyaların sahibi oldu.

Alper; koparma ve silkmede toplamda 3 bronz madalya kazanarak Avrupa 3.sü oldu. Hüma Okulları, “Gururumuzsun Esma Alper” diyerek öğrencilerinin yaşadığı haklı sevinci paylaştı.

Öğrenci başta olmak üzere ailesini ve antrenörlerini tebrik eden Hüma Okulları, spora ve sporcu öğrencilere verdiği destek ile gündeme gelmişti. Ardından gelen bu başarı haberleri ise okuldaki herkesi oldukça sevindirdi. “Öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını alması bizim için en büyük mutluluktur” diyen Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, “Bir eğitim kurumu olarak spora ne kadar önem verilmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Özellikle sporcu öğrencilerimizin yaşadığı zorlukların ve sıkıntıların bilincinde olarak bu konuda onlara olabildiğince destek vererek ülkemizi gururla temsil ettiklerini duymak istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Bilal Yavaş ile ‘Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Öğrenci Eğitim Protokolü’ imzalamıştık. Ciddi anlamla öğrencilerimizin arkasında durarak onları eğitim noktasında rahatlatmak istemekteyiz. Kurumumuz bu anlamda birçok burs imkanı sunmaktadır. Sporcu öğrencilerin ihtiyacı olan imkanların onlara sunulması ve artırılması için gerekli çabayı Hüma Okulları olarak göstermekteyiz. 12-B sınıfında okuyan halter sporucusuöğrencimiz Esma Alper ise koparma ve silkmede 3 tane bronz madalya kazanarak Avrupa 3.sü olmuştur. Bu elbette bizim için gurur verici bir başarıdır. Öğrencimizin hedeflerinin daha yüksek olduğunun bilinci ile bunun daha bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Dilerim tüm sporcu öğrencilerimiz istedikleri başarılara imza atarak, bayrağımızı tüm dünyaya göstermeye devam ederler” diyerek öğrencileri Esma Alper’i, ailesini ve antrenörlerini tebrik ettiğini dile getirdi.

Haberin devamı için: https://www.konyayenigun.com/spor/huma-okullari-sampiyonada-onemli-bir-basariya-imza-atti-h620143.html

Haberin devamı için: https://incigazetesi.com/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-h5499.html

Haberin devamı için: https://gorevgazetesi.com/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-h4657.html

Haberin devamı için: https://halfetide.com/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-h7273.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-h7257.html

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-h7283.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119330

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-1452270h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyaaktuel.com.tr/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi/349076/

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38537/huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-sporda-ulkemizi-gururlandirdi-25695.html

HÜMA OKULLARI’NDAN SPORCU ÖĞRENCİLERE EĞİTİM BURSU

Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Bilal Yavaş, spora ve sporcuya verdikleri önemden dolayı Hüma Okulları’na teşekkür ziyaretinde bulundu.

Hüma Okulları, kurulduğu günden bu güne milli sporculara eğitim bursu vererek Türkiye’nin uluslararası alanda adının duyulmasına vesile olmaktadır. Hem kendi bünyesindeki öğrencilere hem de Konya’da faaliyet göstermekte olan takımlara desteğini esirgemeyen Hüma Okulları, sportif altyapının güçlendirilmesinde oldukça önemli bir noktada olduklarını dile getirdi. Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Hüma Okulları arasında “Gençlik ve Spor Bakanlığı Sporcu Öğrenci Eğitim Protokolü” imzalanarak protokol gereği sporcu öğrencilere çeşitli ayrıcalıklar tanındı. Hüma Okulları, protokolde yer aldığı gibi; ulusal ve uluslararası alanda ülkemizi temsil eden ve ödül alan başarılı sporcuları okullarında yüzde yüze kadar burslu olarak eğitim görmeleri, eğitim öğretim süreçlerinin sporcu öğrencilerin ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi, sporcu öğrencilerin; kişisel, sosyal ve sportif gelişimleri için okulun fiziki kapasite ve imkanlarından yararlanılmasını taahhüt etmiştir. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul “ Spora önem atfettikçe ve sporculara hak ettikleri değeri verdikçe ülkemizdeki spor faaliyetleri gelişme kaydetmektedir. İmkanların artırılması, destek olunması ve spor faaliyetlerinin teşvik edilmesi ile Türkiye’nin ismini çok daha fazla başarı ile duyuracağımız kanaatindeyim. Büyüklerin de dediği gibi “Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir.

” Bu nedenle başarılı sporcularımızın emeklerinin karşılığını alması adına tüm branşlarda sporcu öğrencilerimize destek oluyoruz. Türkiye’yi aydınlık yarınlara sporda, sanatta, bilimde, kültürde başarılı öğrencilerimiz ulaştıracaktır. Geleceğimize verdiğimiz önemi sporcu bursları ile göstermeye ve gençlerimizin zorlu mücadelesinde yanlarında olmaya devam edeceğiz.” diyerek Konya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Hizmetleri Müdürü Bilal Yavaş’a nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Haberin devamı için:https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38441/huma-okullarindan-sporcu-ogrencilere-egitim-bursu.html

Haberin devamı için:https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119281

Haberin devamı için:https://42konyagazetesi.com/huma-okullarindan-sporcu-ogrencilere-egitim-bursu-h7071.html

Haberin devamı için:http://www.hakimiyet.com/huma-okullarindan-sporcu-ogrencilere-egitim-bursu-1284390h.htm

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-25613.html

Haberin devamı için:https://www.pusulahaber.com.tr/huma-okullarindan-sporcu-ogrencilere-egitim-bursu-1451701h.htm

BİR KÖŞEDE  #7

EĞİTİMDE DEĞERLER

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

Türkiye’de ve Dünya’da çocuğun “yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, misafirperverlik, vatanseverlik, doğruluk, iyilik, temizlik, çalışkanlık, dürüstlük, sevgi, saygı, duyarlı olma, paylaşımcı olma” değerlerinin gelişimini desteklemek için öğrenme ve öğretim süreçlerinin bütüncül olarak planlanması ve farklı etkinliklere yer verilmesi gerekmektedir.

Değerler eğitimi, küçük yaşta anne ve babaların çocuklarına örnek olması ve yeri geldikçe anlatarak değerleri aktarmasıyla başlar ve okulda devam eder. Değerlerin içselleşmesi ve toplumun güvenli işleyebilmesi; çocukların kendine güven duymasına, karar verebilmesine, mutlu olmasına katkıda bulunur. Aileler ile eğitimcilerin tutumları paralel olmazsa çocukların eğitimi konusunda zorlanılır. Bu nedenle okul-aile işbirliği çalışmalarının desteklenmesi gerekmektedir.

Okullarda bilgi merkezli öğretim kadar öğrencilerin karakter oluşumunu etkileyebilecek eğitimin de en iyi şekilde yapılması gerekir. Okullar toplumsal yaşamın küçük bir kesiti olduğundan değerlerin öğrencilere kazandırılması onlardan oluşan topluma da bu erdemlerin kazandırılmasına yardımcı olur.

Toplum içinde etkileşimler sonucu ortaya çıkan sorunları çözebilecek formüllerin ve barışçıl bir ortam oluşturabilmek için eşitlik, adalet, farklılıkları kabul, sorumluluk gibi değerlerin erken yaşlarda verilmesi gerekir.  

Sevgi, saygı, dürüstlük, adil olma gibi soyut kavramlardan oluşan “değerler” çocuklara ders gibi değil de günlük yaşamın içinde somut örneklerle verilebilir. Bu eğitim, eğitimciler ve aileler tarafından birlikte planlayarak uyguladığı takdirde daha etkili olabilir. Günümüzde küçük çocuklar bile günün büyük bir kısmını anaokulunda geçirdiklerinden öğretmenlere daha büyük iş düşmektedir. Çocuklara her zaman risk ve olumsuzluklardan söz etmek de doğru bir eğitim yöntemi değildir, çünkü çocukların geleceklerinden ümitlerinin kesilmemesi gerekir. Eğer bir birey geleceğine güvenle bakamazsa onun yaşam sevinci kaybolur.

Eğitimde, istenen özelliklerin kazandırılması ve/veya pekiştirilmesi amacıyla hikaye okuma, video izletme, drama ile canlandırma ve sohbetler gibi duruma ve öğrenenlerin yaşına uygun yöntemler kullanılmalıdır. Sistem düşüncesi yaklaşımıyla sistemi oluşturan bir parçanın ayrıntılarına odaklanmak yerine, bütünü ve nedensellik ilişkiler ağını görmeye odaklanan bir bakış açısı kullanarak anlama ve içselleştirme sağlanabilir.

Çağdaş ve uygarlık düzeyine ulaşmış bir toplum olmamız için öncelikle ülkemizde bilim bir değer haline gelmelidir. Öğrencilere somut veya soyut kavramların aktarılması, kendi kendilerine öğrenme alışkanlığının kazandırılması, bilimsel çalışma disiplinini edinmesi için en etkin yöntemlerden biri deneysel, uygulamalı yöntemlerdir.

Çağdaş eğitim yöntemlerinin kullanıldığı, öğrenci ve öğretmenlerin kültürel ve doğal mirası farklı yönleri ile aktif olarak keşfettiği değerler eğitimi deneyimleri; çocukların doğayı tanıma ve doğa ile bağ kurmaya, diğer türlerin yaşam hakkına ve doğaya saygı gibi değerleri kazanmalarının hedeflendiği uygulamaların yararlı olduğu görülmüştür.

 Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği içerisinde hazırlanan, direktifler vermek yerine öğrencilerin değerleri keşfetmeleri ve deneyimlemelerine fırsat tanıyan “Yaşayan Değerler Eğitim Programı” da sorularla öğrencilerin değerleri keşfetmeleri, tartışmaları ve aynı zamanda bunları hikayeler, sosyal aktiviteler, sanat ve spor faaliyetleri ile içselleştirebilecekleri yararlı projelerdendir.

Engelli bireylere uygulanan ayrımcılığın önlenmesi ve farklılaştırılmış eğitim yaklaşımlarının ilköğretim döneminde başarıyla uygulanması, ancak farkındalığı yüksek öğretmen ve yönetici kadrolar ve erken dönemde ayrımcılığı engelleyici sınıf içi etkinliklerle mümkündür.

Eğiticilerin davranışları, eğitimle ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun işlem ve uygulamaların yanı sıra toplumun değer yargılarıyla da uyumlu olmalıdır. Etik sorunlar kısa ve uzun vadede bireysel, toplumsal, ahlaksal ve ekonomik zararlara yol açmaktadır. Bu nedenle etik sorunların öğretmenlere fark ettirilmesi, incelenmesi, araştırılarak sonuçlarının yayımlanması önemlidir.

Ahlaklı, “iyi insan”  gelişimi ve çocuğun, gencin, insanın değerinin kavranması için, değer kavramının soyut kullanımının yetersiz olduğu; eşitlik, özgürlük, adalet, barış gibi evrensel değerlerin eğitim sistemi içinde yerlerini bulabilmesinin, eğitim ortamlarına toplumsal meselelerin girmesinden korkulmaması,  sınıfta ve okulda öğrenciye sesini duyurma fırsatları yaratılması ile olanaklı olduğu, çocuğun ve gencin merakının ancak böyle körükleneceği, ufkunun böyle genişleyeceği,  gözlerinin böyle açılacağı görüşü önemlidir.

Her yeni adım ve her yeni çabanın yeniden dirilişimize ve yeniden doğrulmamıza vesile olması dileğiyle…

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/kose-yazisi/1528/egitimde-degerler.html

Köşe yazısının devamı için: https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=720#.YSEFUI4zaUl

BAŞKAN BARANOK’ TAN HÜMA’YA ZİYARET

Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veli Baranok ve Genel Sekreter Türker Tüfekçi Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul’u ziyaret ederek, okul hakkında bilgi aldı.

Ziyarette Özel Hüma Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Konya Berberler ve Kuaförler Odasının ziyaretinden memnun olduklarını kaydederek, “ Şehrimizde Hüma Okulları alarak Ortaokul, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi olarak eğitim hizmeti veriyoruz. Hüma Okulları olarak eğitim sistemimiz; yaşam boyu öğrenmeyi teşvik eden, yöntem teknik ve yenilikleri son derece iyi kullanmayı benimsetmeye dayanmaktadır. Sadece yaşadığı toplumda değil, dünyada fark oluşturmayı hedef edinmiş bireyler yetiştirme sürecinde tüm eğitim-öğretim faaliyetlerimiz için özel tasarlanmış, yenilikçi ve modern fiziki ortamlarda; profesyonel, tutarlı ve istikrarlı yönetim anlayışı ve deneyimli eğitim kadromuz ile eğitimde yeni fırsatlar sunuyoruz.Bilimsel ve çağın gerektiği koşullarda bir eğitim hizmeti veren Hüma okulları alarak, Berberler ve Kuaförler Odamızla birlikte çalışmalar yapabilir, oda üyesi esnaflarımızın çocuklarının okullarımızda eğitim almaları konusunda da elimizden gelen katkıyı vermeye hazırız” dedi.

Konya Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Veli Baranok, “Konya’da özel eğitim hizmeti veren okullarımızdan birisi olan Hüma Okullarının Konya’da eğitiminin kalitesinin yükseltilmesi adına verdiği hizmetleri ve katkılarından dolayı kutluyoruz. Umarız önümüzdeki eğitim döneminde yüz yüze eğitim başlar, çocuklarımız özlediği okullarına kavuşur. Oda olarak Hüma okullarıyla birlikte eğitim üzerine çalışmalar yapabiliriz. Bizleri kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Haberin devamı için : http://www.hakimiyet.com/baranoktan-humaya-ziyaret-1283797h.htm

Haberin devamı için : http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-25466.html

Haberin devamı için : https://42konyagazetesi.com/baskan-baranok-tan-humaya-ziyaret-h6604.html

Haberin devamı için : https://www.konyayenigun.com/guncel/berberler-odasindan-huma-okullarina-nezaket-ziyareti-h607720.html

Haberin devamı için : https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119153

Haberin devamı için : https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38210/baranoktan-humaya-ziyaret.html

HÜMA OKULLARI’NDAN YKS ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ TERCİH DANIŞMANLIĞI

YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından tercihlerin 5-13 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.  Öğrencileri tercih süreçlerinde yalnız bırakmayan Hüma Okulları, bu tarihler arasında hem kendi okullarında hem de hafta sonları M1 AVM’de öğrencilere ücretsiz tercih danışmanlığı yapacaklarını açıkladı. 7-8 Ağustos tarihleri başta olmak üzere 4 hafta boyunca öğrencilere hem okul hakkında bilgi verecek hem de rehberlik süreçleri hakkında bilgilendirme yapacak. Uzman ekibi ve rehberlik kadrosuyla öğrencilerin tercihlerine öncü olacaklarını dile getiren Hüma Okulları, “her zaman olduğu gibi öğrencilerimizin yanındayız” diyerek öğrence ve velilere yüz yüze görüşmek için davette bulundu. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul; “Gençlerin, geleceğe doğru adımlar ile başlaması çok önemli. Her yıl çoğu öğrenci yanlış tercih sıralaması ve yönlendirmesi yüzünden istediği bölüme yerleşememekte. Bu sorunu ortadan kaldırarak; aldıkları puana, başarı sıralamalarına ve üniversite kontenjanlarına uygun olarak yönlendirmeliyiz. Öğrenciyi tanımak bir süreç meselesidir. Meslek ve şehir seçimi, kişinin özelliklerine bakılarak yapılmalıdır. Öğrencinin istekleri ve başarısı doğrultusunda mizacına uygun meslekler için yönlendirilmelidir. Hayatlarını etkileyecek bu kararı rehber öğretmenler eşliğinde bilinçli bir şekilde yapmaları gelecekteki pişmanlıkları ortadan kaldıracaktır. Başarı, sadece iyi bir puan almak ile alakalı değildir. Doğru meslekte bir kariyer planı çizilmezse başarıya ulaşmak mümkün olmayacaktır.” diyerek bu konuda yardıma ihtiyacı olan tüm öğrencileri Hüma Okulları’nın ücretsiz danışmanlık merkezinden faydalanmaları için beklediklerini söyledi.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119119

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/m-haber-25431.html

Haberin devamı için: http://www.konyayenigun.com/egitim/huma-okullarindan-ucretsiz-tercih-danismanligi-h605897.html

HÜMA OKULLARI’NDA TAKVİYE EĞİTİM KURSLARI BAŞLIYOR

Hüma Okulları, pandemide uzaktan devam ettiği eğitim öğretim dönemine takviye eğitim kursu ile yüz yüze devam ediyor… Covid-19 sebebiyle ara verilen eğitimde eksiklerin kapatılması gerektiğini düşünen Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, 2 Ağustos itibariyle Özel Hüma Okulları’nda tüm sınıflar için takviye eğitiminin başlayacağını söyledi.

Dr. Birekul ‘’Pandemi döneminde yüz yüze olmasak da öğrencilerimizle sürekli iletişim içinde olmaya özen gösterdik. Yeni çıkan kararlarla birlikte okullarımızda yeniden buluşuyoruz. Takviye ve telafi olarak hazırladığımız bu programda geçen senenin yeterince anlaşılmayan konularını tekrar edeceğiz. Daha sonrasında yeni dönemin derslerine hızla bir başlangıç yapacağız. Branş öğretmenlerimizle birlikte rehberlik desteğimiz de olacak. Tam kadro olarak 4 hafta boyunca birlikte olacağız. Eğitim planımız, takviye eğitim kursuna uygun olarak öğrencilerimizi çok yormadan eksiklerini kapatacak şekilde hazırlandı. Bu zaman içinde öğrencilerimizin derslere ve okula adaptasyon sürecini de ele almış olacağız. Kursumuz sadece ders odaklı değil öğrencilerimizin ruhsal durumlarının da desteklenmesini amaçlıyor. Öğrencilerimiz uzun süredir evlerde olduğu için sosyal ortamlarından uzakta kaldılar. Bu zaman içerisinde derslerimizi telafi ederken yeniden sosyal ortamlarına da alışacaklar. Kursumuzda öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin dersliklerdeki oturma planları sosyal mesafeyi koruyacak şekilde olacaktır. Tedbirlere titizlik ile uyulacaktır.’’ diyerek kayıtlı olan tüm öğrencilerinin takviye eğitim kursundan ücretsiz olarak faydalanabileceğini duyurdu.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=119078

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/38084/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor.html 

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-nda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-25389.html

Haberin devamı için: https://www.haberkent.com/haber/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-yarindan-itibaren-basliyor-h159542.html

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-1449046h.htm

Haberin devamı için: https://yeniekipgazetesi.com/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-h7574.html

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-h6387.html

Haberin devamı için: https://turknewsgazetesi.com/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-h4031.html

Haberin devamı için: https://gazeteviyana.com/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-h4665.html

Haberin devamı için: https://gazeteazerbaycan.com/huma-okullarinda-takviye-egitim-kurslari-basliyor-h4831.html

HÜMA OKULLARI’NDAN 15 TEMMUZ MESAJI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nün yıl dönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı. Mesajında 15 Temmuz’un anlaşılması, unutulmaması, unutturulmaması ve en önemlisi ders çıkarılması gerektiğinin altını çizen Dr. Mehmet Birekul, “Eğitim anlayışımız gereği milletimizin genç fertlerinin her daim birlik içinde olması ve ulusal bilincini kaybetmemesi için uğraşıyoruz. Çabamızın karşılığı olaraksa çocuklarımızın ve gençlerimizin demokrasinin, ulusal bilincin ve millet iradesinin önemini kavramasını ve bu minvalde hareket etmesini bekliyoruz.” diyerek gençlere de çağrıda bulundu. Aziz milletimizin gösterdiği cesaretin ve verdiği mücadelenin ardından kazanılan zaferin beşinci yıl dönümünde Dr. Mehmet Birekul, “Milletimizin tarihi, her sayfası altın harflerle yazılmış destanlarla doludur. Bu destanların yazarları, Malazgirt’ten 15 Temmuz’a korkmadan savaşan kahraman şehitlerimiz ile gazilerimizdir. 15 Temmuz’da devletimize ve milletimize karşı girişilen hain saldırı hâlâ hafızalarımızdaki tazeliğini koruyor. Bu saldırıyı milletimizle birlikte çok şükür bertaraf ettik. O gece ve sabahında milletimiz, hür ve bağımsız yaşama iradesini bir kez daha bütün dünyaya gösterdi. Milletimizin ortak kararlılığı ve azmi ile gösterilen karşı koyuş hainlerin emellerini boşa çıkardı, bugünü hafızalara millî direniş destanı olarak kazımayı başardı. Bu nedenle 15 Temmuz, yakın tarihimiz için bir kırılma noktasıdır. Bugün vatanımızda huzurla yaşıyorsak 15 Temmuz gecesi milletimizin gösterdiği cesaret ve mücadele sayesindedir. Bu cesareti ve mücadeleyi gösteren kahramanlarımızı unutmamalıyız. 15 Temmuz, yeniden dirilişimizin, hainlere karşı birlik oluşumuzun; tanklara ve silahlara karşı sadece yüreğimizle ve bayrağımızla karşı çıkışımızın, aynı zamanda tüm dünyaya Türk Milleti’nin varlığını ve gücünü bir kez daha kanıtladığımız bir gün olmuştur. Vatan ve millet aşkıyla yanan, toprağının her karışı için canını gözünü kırpmadan feda eden ve bayrağını yere indirmemek için uğraşan Türk Milleti; yurdun her köşesinde şanlı tarihini aratmayacak bir heyecan ve ruhla hainlere fırsat vermemiştir. İşte bu yüzden 15 Temmuz 2016 günü milletimiz için bir yeniden diriliş ve demokrasi zaferi gecesidir. Bu vesileyle 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nü anarken milletimizin birlik beraberlik içinde olmasını, demokrasimize güç katmasını ve bir daha bu tür hadiselerin yaşanmamasını temenni ediyorum. Vatanımızın selameti ve bayrağımızın dalgalanışı için tüm dünyaya Türk Milleti’nin şanlı adını bir kez daha asaletle yazdıran aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor ve kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118936

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/service/amp/huma-okullarindan-15-temmuz-mesaji-1839358h.htm

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-25274.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/37809/huma-okullarindan-15-temmuz-mesaji.html

LGS TERCİHLERİNDE KRİTİK UYARI

Liselere Geçiş Sistemi sınavı sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler hızla harekete geçti. Öğrencileri doğru yönlendirmek isteyen veliler ise tercih danışmanlığı için araştırmalarını yapmaya başladı. Özel Hüma Okulları her sene olduğu gibi bu sene de tüm öğrencilere ücretsiz tercih danışmanlığı yapacağını duyurdu. Profesyonel ekibi ve rehberlik kadrosu ile Konya’da adından oldukça söz ettiren Hüma Okulları, LGS sonrası stresin de öğrencinin geleceğini etkileyebileceğini bu nedenle tercihlerin işin ehli tarafından yapılması gerektiğini de ekledi. Hüma Okulları Rehberlik Koordinatörü ve Sınav Stratejileri Uzmanı Şemsettin Tüzel ise “ Tercihler sadece LGS sonuçlarına göre değil; öğrencinin ilgi, yetenek ve becerilerine göre de şekillenmelidir.  Öğrencinin tercih seçimi aynı zamanda sosyal gelişiminde de etkili olacaktır. Bu nedenle pek çok parametreyi bir araya getirerek farklı alternatifler oluşturmalıyız. Öğrencilerimizin isteklerine kulak vermeli, onları hayatları boyunca mutlu edecekleri meslek ile buluşturma yolunda beklentilerine ve kişilik yapısına uygun bir lise tercihi yapmalıyız.  Hüma Okulları olarak tüm öğrencilere okulumuzda ücretsiz tercih danışmanlığı vermekteyiz. Gelmek isteyen öğrenci ve velilerimize kapımız açıktır.” diyerek eğitimin bir gönül işi olduğunu vurgulamış, sınav sonrası tüm süreçlerde öğrencilerin yanında olacağını belirtmiştir.

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/service/amp/lgs-tercihlerinde-adaylara-kritik-uyari-1838851h.htm

Haberin devamı için: http://www.konyayenigun.com/m/egitim/lgs-tercihleri-icin-uzmanindan-kritik-uyari-h585373.html

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/37562/lgs-tercihlerinde-kritik-uyari.html

Haberin devamı için: https://www.engercek.com/lgs-tercihlerinde-kritik-uyari/

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118840

HÜMA OKULLARI’NDAN BAŞARI TEMENNİSİ

Hüma Okulları Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Can, hafta sonu düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrencilere başarılar diledi.Hüma Okulları Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Can, 26 Haziran 2021 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili bir mesaj yayımladı. Sınava girecek öğrencilere başarı dileklerini ileten Can, milyonlarca öğrenci bu hafta sonu yapılacak olan sınavı beklemekte, hayatları için önemli bir adımı bu sınavla atmaktadırlar. Fazlasıyla emek, disiplin ve çalışma gerektiren bu sürecin ardından elbette başarı ile bu emeklerinin karşılığını almak istemektedirler. Hayallerine ve hedeflerine ulaşmanın bir yolu olarak görünen YKS, öğrenciler için bu noktada çok büyük anlam ifade etmektedir. Bir ölçme-değerlendirme aracı olan bu sınav onlar için üniversiteye giriş bileti olacaktır. Elbette öğrencilerimiz kadar velilerimiz, fedakârlı ailelerimiz de yoruldular. Hepsine bu sürece birlikte göğüs gerdiğimiz için teşekkürlerimi iletiyorum. Öğrencilerimizin ve velilerimizin bu heyecanına ortak olmaktan bizler de büyük mutluluk duyuyoruz. Hüma Okulları olarak 12. sınıf öğrencilerimizden ve yabancı dil sınıfımızdan büyük bir başarı beklemekteyiz. Bizler için en büyük geri dönüş, onların mesleklerini severek icraat ettiklerini görmektir. Tüm öğrencilerimize kendileri için en iyi olanı diliyorum. Gerçekleştirilecek sınavda elde edilecek sonuçların öğrencilerimizi hayallerine ulaştıracak bir neticeyle sonuçlanmasını tüm kalbimle temenni ediyorum” dedi.

Haberin devamı için:http://www.hakimiyet.com/service/amp/konya-huma-okullarindan-basari-temennisi-1281985h.htm

Haberin devamı için:https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/37360/huma-okullarindan-basari-temennisi.html

Haberin devamı için:https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118758

Haberin devamı için:https://www.merhabahaber.com/huma-okullarindan-basari-temennisi-1838431h.htm

Haberin devamı için:https://www.pusulahaber.com.tr/huma-basari-diledi-1445581h.htm

Haberin devamı için:https://www.bbnhaber.com.tr/huma-okullari-ndan-basari-temennisi

BİR KÖŞEDE  #6

NASIL BİR ÖĞRETMEN?

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

 İnsanın çevre etkisi ile gelişen özelliklerine kişisel özellik diyoruz. Eğri ağacın doğru gölgesi olmaz derken öğretmenin eğitim ve öğrenci üzerindeki etkisinin ne denli önemli olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır. Çünkü öğrenci öğretmenin elinde işlenmeye hazır bir cevherdir. Onu istediği şekilde işler ve hayata hazırlar. Ehliyet liyakat ve sadakat üçlüsünü kazanma doğrultusunda tüm öğretmenlerimizin kendi kişisel özelliklerini geliştirmek için özel çaba sarf etmeleri gelecek nesillerin yetişmesinde çok önemlidir. Ayrıca inanıyorum ki hiçbir eğitim öğretim süreci öğretmen kalitesinin önüne geçemez. Dolayısıyla öncelikle öğretmenlerimizin temelden çok nitelikli ve eğitim öğretim iklimine uygun kişiler olarak yetişip sahada var olmaları gerçek anlamda varoluş meselesidir.

Kişisel ve mesleki anlamda her sektörde olduğu gibi öğretmenlerimiz için de bazı önemli özelliklerin olması kaçınılmazdır. Bu özellikler öğretmenin meslekteki beklentisinden ziyade, devletin ve milletin istikbali teminatı olan öğrencilerin yetiştirilmesinden kaynaklanır. Savaş, afat, salgın gibi en zor zamanlarda ve şartlarda öğretmenlerimize çok daha ağır görevler düşer. Onlar milletine ve devletine bağlılık bilinci içinde bu görevi en etkin şekilde icra etmenin sorumluluk ve vebalini taşırlar.

Öğretmenlerimizin öğrencilerine kimi zaman sadece bir gülümsemesi, başını okşaması, stres, kaygı, sınav gibi konularda motivasyon yükseltmeye yönelik birkaç kelamı bile çok değerlidir.

Öğretmenin, öğrencilerin başarısını tarafsız değerlendirmesi, hissi tavır ve davranışlardan kaçınarak öğrencilere karşı açık görüşlü ve objektif olmalıdır. Öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışması, rehberlik ederek öğrencilerin beklenti ve gereksinimlerini dikkate alması gerekir. Öğrencilerin karşılaştıkları problemleri tespit ederek psikolojik ve fiziksel eksiklerinin olabileceğini düşünerek, bu sorunların çözümüne yönelik bilimsel yöntemler geliştirme gayreti içine girmesi,  kalıcı bir izlenim bırakan stresi ve gerilimi azaltan mizah duygusuna sahip olması,  öğrenci velileriyle işbirliği yaparak çevreyle iletişiminin iyi olmalıdır. Sınıfta öğrencilerin bireysel yeteneklerini ortaya çıkarmaya çalışmalıdır. Örneğin; sayısal derslerde başarılı olmayan bir öğrenciyi farklı alanlara yönlendirmesi dolayısıyla bireysel farklılıkları dikkate alması,  teknoloji çağında yaşadığımızdan sürekli okuyan, araştıran, bilgisayar ve sosyal medya araçlarına karşı kendini sürekli yenileyen bir öğretmen olmalıdır. Bilgi bakımından öğrencilerden ileride, yenilik ve gelişmelere açık olması,  işini ciddiye alması, derse iyi hazırlık yapması, sürekli araştıran araştırmacı bir yapıya sahip olması gerekmektedir.  Derslerde kullanabileceği her türlü eğitim teknolojilerini kullanmayı iyi öğrenerek, eğitim teknolojisindeki gelişmeleri yakından izlemelidir. Öğrenciden beklentisi ile öğrencilerin başarıları arasında yüksek ilişki olduğundan öğrencilerin başaracağına inanması, öğrencilerine yüksek hedefler göstermesi, içinde yaşadığı topluma karşı sorumlu olduğuna inanması, öğrencileri milli ve manevi değerlerine bağlı yetiştirip, toplumun olumlu yönde gelişmesine yardım ederek toplumsal değişmeleri anlayıp yorumlayabilmelidir.

Yani kısacası sanatlı bir eserin ortaya çıkması sanatçının kişisel ve mesleki kalitesindendir.

 

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

 

Köşe yazısının devamı için:http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/nasil-bir-ogretmen/2036/

 DR MEHMET BİREKUL’DAN BABALAR GÜNÜ MESAJI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul Babalar Günü’nü şu sözleriyle kutladı:

“Türk geleneğinde ailenin temel direği baba olarak görülmektedir. Adaleti, paylaşmayı, dayanışmayı ve sorumluluğu simgeleyen babalar, adeta bir çınar ağacı gibi gölgesinde evlatlarına kol kanat germektedir. Güven duygusunu hissetmemizi sağlayan babalarımız, zorluklarla başa çıkmayı ve güzellikleri paylaşmayı öğreten, ailenin koruyucusu ve kollayıcısı olan en değerli varlığımızdır.  Çocuklarımızın özgüven ve liderlik gibi özelliklerinin gelişmesinde babası ile iletişiminin önemli olduğunu düşünüyorum”. diyen Dr. Birekul, babaların çocuklarını geleceğe güvenle hazırlamak için özveriyle çaba harcadıklarını ifade ederek anne-baba hakkına da dikkat çekti. “Anne babalarımızın kıymetini her daim bilmeli, onlara sevgimizi göstermek için yalnızca Babalar Günü´nü beklememeliyiz. Bu itibarla, üzerimizde hakkı olan anne ve babaların rızasını kazanmak, onların gönlünü hoş tutmak, onlara karşı her zaman vefa göstermek her evladın önceliği olmalıdır. Bu anlamlı günde, babasız büyümek zorunda kalan yetimlerimize sahip çıkılmasının, onların yüzlerinin güldürülmesinin de önemli olduğuna inanıyorum. Babalar günü vesilesiyle kocaman yüreklerine dünyayı sığdıran fedakâr babalarımızın Babalar Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyorum.” diyerek tüm Hüma Okulları velilerine ve babalara mesajını iletti.

 

Haberin devamı için:https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/37261/dr-mehmet-birekuldan-babalar-gunu-mesaji.html

Haberin devamı için:https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118723

Haberin devamı için:http://ipekyoluhaber.net/haber-dr.-mehmet-birekul-dan-babalar-gunu-mesaji-25034.html

Haberin devamı için:https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/birekul-babalar-cinar-agaci-gibidir-1445224h.htm

Haberin devamı için:https://www.merhabahaber.com/babalar-ailelerin-cinar-agacidir-1838219h.htm

 

 DR.MEHMET BİREKUL BAŞARILAR DİLEDİ

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınav ile ilgili olarak zorlu bir sene geçiren 8. sınıf öğrencilerine başarılar diledi.

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Liseye Geçiş Sistemi (LGS) sınavı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Lise sınavına girecek öğrencilere başarılar dileyen Dr. Birekul “Geleceğimizi emanet edeceğimiz, yarınlara daha umutlu bakmamızı sağlayan gençlerimizin bir nevi yaşamlarına yön verecek olan LGS, gençlerimizin dönüm noktalarından bir tanesidir. Evlatlarımızın emek vererek hazırlandıkları bu sınavı başarılı ile geçireceklerine yürekten inanıyorum. Bu uzun maratonu tamamlayan öğrencilerimiz, emeklerinin karşılığını muhakkak alacaklardır. Sınava girecek adaylarımızın stres yapmadan başarıya ulaşmasını diliyorum. Yapılan bu sınavın başta öğrencilerimiz olmak üzere aileleri ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”dedi. LGS sınavı sonrası öğrencilerin Hüma Okulları’nı da gönül rahatlığı ile tercih edebileceklerini, Fen Lisesi, Anadolu Lisesi ve İngilizce hazırlık sınıfı ile ayrıcalıklı bir eğitim verdiklerini de dile getiren Dr. Birekul, sınava katılacak tüm öğrencilere başarı dileklerini iletti.

Haberin devamı için:https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/36950/dr-mehmet-birekul-orencilere-basarilar-diledi.html

Haberin devamı için:http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-24917.html

Haberin devamı için:https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118588

 

 

HÜMA OKULLARI’NDAN SINAV ÖNCESİ TAKTİKLER

Hüma Okulları Rehberlik Koordinatörü Şemsettin Tüzel, LGS’ye üç kala son taktikleri açıkladı. 6 Haziran tarihinde LGS sınavına girmeyi bekleyen 8. sınıf öğrencileri son düzlükte kendilerine faydalı olabilecek püf noktaları araştırırken konunun uzmanları da öğrencilere bu konuda yol gösterici olmaya devam ediyor. Sınav Stratejileri Uzmanı Şemsettin Tüzel, hem Hüma Okulları öğrencileri için hem de sınava katılacak tüm öğrenciler için faydalı olma amacı ile tecrübelerini paylaştı.  Endişelerinizi bir kenara bırakarak bu taktikleri uygulamakta fayda var diyen Tüzel;

  • Unutma; hiçbir sınav kişiliğini ölçmez. Bilgiyi ve bilgiyi kullanma yeteneğini ölçer.
  • Her deneme sınavına yüksek bir motivasyonla girmek gerekir. Sonuçlarını ise gerçek sınavdan önce eksiklerini görmek için bir fırsat olarak değerlendir,
  • Sınavla ilgili daha az cümle kur ve daha az duygu pencerenden bak,
  • Gerçek sınavda yapacaklarını zihninde iyi planla,
  • Her olumsuz duruma karşı mutlaka bir plan yap,
  • Sınavda sadece senden yapmanı istenilen şeye odaklan. Senden istenilmeyen hiçbir bilgiyi çağırıp da soruyu kaybetme,
  • Kalemsiz asla soru çözme,
  • Asla soruyla inatlaşma,
  • Zihnin ile kalemin arasına hiçbir virüsün girmesine izin verme,
  • Sınava kadar bilişsel sürecini dış virüslere karşı karantinaya al

diyerek öğrencilerin bu püf noktaları dikkate almalarını önerdi. Sınava katılacak tüm öğrencilere başarı dileklerini ileterek, güzel haberlerini almak istediğini belirtti.

Haberin devamı için:http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-ndan-sinav-oncesi-taktikler-24850.html

Haberin devamı için:http://www.hakimiyet.com/service/amp/huma-okullarindan-sinav-oncesi-ogrencilere-taktik-1281143h.htm

Haberin devamı için:https://www.merhabahaber.com/service/amp/huma-okullarindan-sinav-oncesi-taktikler-1837494h.htm

Haberin devamı için:https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118559

DR. MEHMET BİREKUL’DAN İSTANBUL’UN FETHİ KUTLAMA MESAJI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, İstanbul’un Fethi’nin 568. yılını kutladı. “Tarihin akışının değiştiği, yeni bir çağın başladığı, birçok imparatorluğa başkentlik yapmış İstanbul’un Türkiye topraklarında yer alması bizler için gurur vericidir. Medeniyet mirasında önemli bir yere sahip olan İstanbul, bu güne kadar birçok devlet kuran Türk milleti için de oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarihimizin en büyük sahnesi de 1453’te İstanbul’un fethi ile Fatih Sultan Mehmet Han önderliğinde yaşanmıştır. Fethi ile yeni bir başlangıca vesile olan Fatih Sultan Mehmet Han, yakıp yıkarak değil aksine yapıp, düzelterek yeni bir çağa adım atmamızı sağlamıştır. Bizler de atalarımız gibi ancak bugünün değişen fetih şekli ile; ilim, fen, kültür, sanat, sevgi, saygı, dostluk ile gönülleri fethetmeliyiz. Emanetlerimize sahip çıkmalı, yüceltmeli, evrensel bir anlayış geliştirmeliyiz. 1453 İstanbul’un Fethi’nin 568. yıl dönümünü bütün milletimize, İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in müjdesiyle böyle bir şehri fetheden bir komutanın, bir ecdadın evlatları olmaktan onur duyuyor; İstanbul’un fethinin mimarı, büyük devlet adamı Fatih Sultan Mehmet Han’ı, vatan uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle yâd ediyor, saygılarımı sunuyorum.”

Haberin devamı için:http://ipekyoluhaber.net/haber-dr.-mehmet-birekul-dan-istanbul-un-fethi-kutlama-mesaji-24820.html

Haberin devamı için:https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118527

Haberin devamı için:https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/36794/dr-mehmet-birekuldan-istanbulun-fethi-kutlama-mesaji.html

Haberin devamı için:https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/dr-mehmet-birekuldan-istanbulun-fethi-kutlama-mesaji-1443582h.htm

Haberin devamı için:https://www.merhabahaber.com/service/amp/birekuldan-istanbulun-fethi-kutlama-mesaji-1837339h.htm

Haberin devamı için:http://www.konyayenigun.com/yerel/istanbulun-fethi-bizim-gurur-tablomuz-h559592.html

Haberin devamı için:https://www.bbnhaber.com.tr/birekul-dan-istanbul-un-fethi-kutlama-mesaji

 

BİR KÖŞEDE  #5

EĞİTİMİN TEMELİ AİLE

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

‘’Hedefiniz bir yıllık ise buğday ekin, hedefiniz on yıllık ise ağaç ekin, eğer hedefiniz yüz yıllık ise insan yetiştirin.’’ (Konfüçyüs)

İnsanın yetişmesinin temeli olan aile, hiç kuşkusuz eğitimin ilk ve en önemli adımıdır. İnsanlar her ne kadar sosyal çevresiyle olan ilişkileri neticesinde olgunlaşmayı sağlıyor olsa da, yapısının temelleri mutlaka aile ortamında aldığı talim terbiye ile bir sonraki adımının mukavemetini oluşturur.

Sosyal, ekonomik, iklim ve coğrafi şartlar doğrultusunda birçok farklı aile tutum ve davranışlarından söz edebilmek mümkündür.

Bazı aile tiplerini şöyle tanımlayabiliriz; Aşırı koruyucu, aşırı hoşgörülü,  mükemmeliyetçi, ilgisiz, tutarsız, baskıcı ve demokratik aileler. Buna göre kendi aile tutum ve davranışlarımızı da değerlendirmiş olabiliriz…

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: http://ipekyoluhaber.net/yazar-egitimin-temeli-aile-677.html

HÜMA OKULLARI’NDAN GENÇLERE

Hüma Okulları Fen Lisesi Müdürü İsmail Erdem, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesi ile öğrencilere seslendiği bir mesaj yayınladı. “19 Mayıs tarihinde milletimiz ait olduğu topraklara sahip çıkmış, düşmanlara geçit vermemiştir. Ecdadımızı ve cephede savaşan gençlerimizi unutmamak; on beşinde bu ülkenin bekası için annesinin yanından ayrılan gencecik yürekleri, destan yazan bu milleti 102 yıldır rahmet ve saygı ile anıyoruz. Şimdi sıra büyük emeklerle kazanılmış bu topraklara ilim ile sahip çıkmakta… El birliği ile gece gündüz demeden, şikayet etmeden, pes etmeden çalışmalıyız. Yaşadığımız zorlu günlerin katbekat fazlasına göğüs geren atalarımız için, annelerimiz ve çocuklarımız için, bu ülke ve bu vatanın her bir ferdi için gücümüze güç katmalıyız. Bizler bu yolda sizlere tecrübelerimiz ile yol göstereceğiz ve sizlere destek olacağız. İnanıyorum ki; bizim yetiştirdiğimiz gençler de ülkemizi aynı 19 Mayıs günü olduğu gibi eğitim cephesinde savunacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyor, bu kutsal vatan mücadelesinde canını bizim için feda eden tüm kahraman şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.” dedi.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118433

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/36610/humadan-19-mayis-mesaji.html

DR. MEHMET BİREKUL’DAN RAMAZAN BAYRAMI TEBRİĞİ

Dünya’da ve ülkemizde yaşanan salgın sebebi ile sosyal mesafe içinde geçecek olan Ramazan Bayramı için Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul da temennilerini dile getirdiği bayram tebriğini yayımladı. Dr. Birekul; “Yaşadığımız bu dönemleri en kısa zamanda fedakârlık ve özveri ile atlatacağımızın inancı ile Ramazan ayını da geçirmiş bulunmaktayız. Tüm süreci birlikte ve tüm şeffaflığı ile atlatmaktayız. Pandemi süresinde geçirdiğimiz ikinci Ramazan-ı Şerif’i alışageldiğimiz kalabalık ifar sofralarından uzak bir şekilde sonlandırmaktayız. Tüm zorluklara rağmen mübarek bayram günlerine sevgiyle ve sağlıkla kavuşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Tutulan oruçlar ve yapılan ibadetlerle Allah’a kulluk bilincimizin derinleşmesine vesile olan Ramazan-ı Şerif; bizlere manevi bir arınma sunmaktadır. Bizleri birbirimize daha yakınlaştıran; yardımlaşma, dayanışma, paylaşma duygularımızı zirveye ulaştıran, kardeşlik, dostluk ve sevgi bağlarımızı güçlendiren bir ramazan ayını daha huzur içinde idrak ederek mübarek Ramazan Bayramı’na ulaşmanın mutluluk ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz. Bu vesileyle Ramazan Bayramınızı en kalbi dileklerimle kutluyor, bu  mübarek bayramın, bizleri her zamankinden daha çok birbirimize yakınlaştırmasını, kardeşliğimizi, dostluğumuzu pekiştirmesini temenni ediyorum. Başta ülkemiz olmak üzere, İslâm alemi ve tüm insanlık için hayırlara vesile olması temennisiyle, bayramınızı tebrik ediyorum. “ diyerek Ramazan Bayramı’nın herkes için umutlu ve sevgi dolu yarınlara vesile olmasını dilediğini ifade etti.

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/m-haber-24595.html

Haberin devamı için: https://www.bbnhaber.com.tr/dr-mehmet-birekul-dan-ramazan-bayrami-tebrigi

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/36505/dr-mehmet-birekuldan-ramazan-bayrami-tebrigi.html

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/service/amp/dr-mehmet-birekuldan-ramazan-bayrami-tebrigi-1280510h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/36476/huma-okullarinda-uzaktan-yabanci-dil-egitimi-devam-ediyor.html

Haberin devamı için: http://www.rasyonelhaber.com/rasyonel-gazetesi/dr-mehmet-birekuldan-ramazan-bayrami-tebrigi-h61582.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118371

HÜMA OKULLARI’NDA UZAKTAN YABANCI DİL EĞİTİMİ DEVAM EDİYOR!

Yabancı dil eğitiminde farkını ortaya koyan Hüma Okulları, uzaktan eğitimde de bu yaklaşımından vazgeçmedi. Özellikle İngilizce ve Almanca dillerinde Dünya’da ülkemizi temsil edecek öğrenciler yetiştirmeyi kendine görev edinmiş olan Hüma Okulları, öğrencilerin sadece teorik bilgi olarak değil aynı zamanda uygulamalı olarak dil öğrenmesine, teknolojinin ayrıcalıklarından faydalanmasına ve sınırsız bir iletişim kurabilmesine olanak tanıyor. “Hüma’da Dünya’ya bir başka bakılır” diyerek paylaştıkları sosyal medya gönderisiyle bu çabasını ortaya koyarak öğrencilerinin uzaktan bağlantı ile tüm Dünya’ya açıldıklarını da ispatlamıştı. Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ve Avusturya Bağımsız Milletvekili Martha Bissmann ile belirli aralıklarla görüşen öğrenciler, okulun bu tutumundan oldukça memnun görünüyor. Hem konuşma pratiğinin gelişmesi hem de ufuklarının açılması için branş öğretmenlerinin bu konudaki faaliyetleri de görmeye değer. Online toplantıda kardeş okul projesi kapsamında yeni öğretilerden bahsederken, kültürleri öğrenerek bakış açılarını da geliştirmekteler. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul konu ile alakalı “Lisans eğitimimi İngilizce Öğretmenliği olarak tamamlamış olmam, kendi okulumuzda kendi eğitim sistemimize de bunu entegre etmemize olanak sağlamıştır. Dil eğitiminin önemini ve nasıl işleneceğini bilerek Türkiye’nin en çok kanayan yaralarından birine Hüma Okulları olarak çözüm ürettik. Bizim küresel bir anlayış ile yaklaşmamız, öğrencilerimizin de bu anlayışı benimsemesine sebep olmakta, dil eğitimini sadece derste bırakmayarak günlük hayatta kullanılabilir hale getirdik. Verdiğimiz hiçbir bilginin havada kalmaması ve perçinlenmesi için uygulamalı eğitim veriyoruz. Emeklerimizin karşılığını bir gün mutlaka alacağımızın bilincinde, tüm öğrencilerimizle gurur duyuyoruz.” diyerek yabancı dil ağırlıklı sınıfların öneminden, lisede yabancı dil testi sınıfı olduğu için tercih sebebi olduklarından ve Konya’da tek olan İngilizce Hazırlık sınıfından bahsetti.

Haberin devamı için: http://www.rasyonelhaber.com/egitim/huma-okullarinda-uzaktan-yabanci-dil-egitimi-devam-ediyor-h61546.html

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/huma-okullarinda-uzaktan-yabanci-dil-egitimi-devam-ediyor-1440727h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118357

MEHMET BİREKUL’DAN POLİS HAFTASI MESAJI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, Türk Polis Teşkilatı’nın 176. yıl dönümünü ve Polis Haftası’nı yayımladığı mesajla kutladı.

Dr. Mehmet Birekul mesajında; kurulduğu günden bu güne tolumun can ve mal güvenliğini sağlayan, görevlerini anayasa ve kanunlara bağlılıkla yerine getiren, devletin bekası ve huzuru için çalışan Emniyet Teşkilatı ve teşkilat mensuplarının 176 yıldır büyük bir özveriyle çalıştığını ifade etti. Şanlı tarihinden güç alarak büyük bir sadakatle hizmet veren teşkilat mensuplarının her birine ayrı ayrı teşekkür ettiğini söyledi. Kahramanlıklarla dolu 176 yılın nesilden nesile aktarıldığını ve değerlerimizin bu denli zengin olduğunu dile getiren Dr. Mehmet Birekul; “Milletimizin huzur ve güvenliğinin teminatı olan polislerimizi, kendilerine armağan edilen Türk Polis Teşkilatı’nın 176. yıl dönümünde sevgi ve saygı ile selamlıyoruz. Türk Polisi, ülkemizin dört bir tarafında fedakarlıktan kaçmadan milletimizin huzuru ve güvenliği için çalışmaktadır. Kurulduğu günden bu güne toplumun can ve mal güvenliğini sağlayan, görevlerini anayasa ve kanunlara bağlılıkla yerine getiren, devletin bekası ve huzuru için çalışan Emniyet Teşkilatı ve teşkilat mensuplarının bu özel gününü kutluyorum.  Türk Polisi, gösterdiği olağanüstü gayretlerle yaptığı hizmetler sonucunda, Milletinin gönlünde taht kurmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşamaktadır. Kahramanlıklarla dolu teşkilat geçmişine ve Teşkilat mensuplarına sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum. Görevi başında şehit düşen polislerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum.” diyerek mesajını ulaştırdı.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118106

Haberin devamı için: http://www.ipekyoluhaber.net/m-haber-24066.html

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/service/amp/huma-okullarindan-polis-haftasi-mesaji-1279597h.htm

Haberin devamı için: http://www.hkonya.com/birekul-dan-polis-haftasi-mesaji/34362/

Haberin devamı için: http://www.rasyonelhaber.com/m/rasyonel-gazetesi/dr-mehmet-birekuldan-polis-haftasi-mesaji-h61076.html

HÜMA OKULLARI’NDA BURSLULUK SINAVI HEYECANI

Hüma Okulları Covid tedbirleri kapsamında yüz yüze bursluluk sınavını gerçekleştirdi.

Hüma Okulları 2021-2022 eğitim öğretim dönemi için öğrencilere yüz yüze bursluluk sınavı yaptı. Yoğun ilgi gören sınav, Covid-19 önlemleri çerçevesinde sınırlı kontenjan ile gerçekleşti. Hüma Okulları, pandemi dolayısıyla okullarda geçerli olan hijyen önlemlerini birebir uyguladı. Öğrenciler maske ve mesafe kuralları gözetilerek tek tek içeri alındı. Sınav, kişiye özel kapalı kitapçıkların dağıtılmasıyla başladı. Bu sırada her öğretmenin eldiven kullanması da öğrencilerin gönül rahatlığı ile sınava girmesini sağladı. Sınıfa alınan öğrenci sayıları az tutularak sosyal mesafeye dikkat edildi. 4. ve 5. sınıflar ilk gün, 6. ve 7. sınıflar ikinci gün, 8. ve 9. sınıflar üçüncü gün, 10. ve 11. sınıflar dördüncü gün olmak üzere sınav 4 oturumda gerçekleşti. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul “Bursluluk sınavı öğrenciler için güzel bir motivasyon ve ödüllendirmedir. Okulumuz adına yüz yüze bir sınav gerçekleştirmiş olmanın verdiği mutluluğu yaşıyorum. Yüz yüze sınavın öğrencilerimiz için daha adaletli ve avantajlı olduğunun bilincindeyim. Velilerimizin de isteği doğrultusunda öğrencilerimizin emeklerinin karşılığını bu şekilde daha doğru alacakları kanaatine vardık. Pandemi sürecinde eğitime hız kesmeden devam ettik, ediyoruz. Bugünse tüm öğrencilerimiz ve tüm sınıflarımız için yaptığımız bu sınavı önlemler çerçevesinde titizlikle gerçekleştirdik. Bugün tedbirlerle yapılan sınavın diğer senelerde okullarımızda yapılmasını; öğrencilerimizin bahçede ve sınıflarında özgürce vakit geçirmelerini temenni ediyorum. Bu dönemleri öğrenci ve velilerimizin desteğiyle atlatacağımızdan hiç şüphem yok.” diyerek yeni dönem için öğrenci kayıtlarının hızla devam ettiğini belirtti.

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-nda-bursluluk-sinavi-heyecani-24004.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=118049

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/service/amp/huma-okullarinda-bursluluk-sinavi-heyecani-1279377h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/35300/huma-okullarindan-yuz-yuze-bursluluk-sinavi.html

Haberin devamı için: https://www.bbnhaber.com.tr/huma-okullari-ndan-yuz-yuze-bursluluk-sinavi

Haberin devamı için: http://www.hkonya.com/huma-okullari-nda-bursluluk-sinavi-heyecani/34340/ 

Haberin devamı için: https://www.haberkent.com/haber/huma-okullarinda-bursluluk-sinavi-heyecani-h158736.html

Haberin devamı için: http://www.konyayenigun.com/haber/amp/516014

DR. MEHMET BİREKUL BERAT KANDİLİNİ KUTLADI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul Berat Kandili mesajı yayınladı. Berat Kandili, İslam aleminde mübarek Ramazan ayının müjdeleyicisi olarak görülmektedir. Kelime anlamı olarak ise “berat”, günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle Dr. Birekul “Üç ayların manevi havası içerisinde idrak edeceğimiz kutsal gecelerden biri olan ve bizlere Ramazan ayını müjdeleyen Berat Kandili’ne bir kez daha erişmenin mutluluk ve heyecanı içerisindeyiz” diyerek günün anlam ve önemine dikkat çekerek; iyi niyet ve temennilerini iletti.

Berat Kandili’nin önemine ve anlamına dikkat çeken Dr. Mehmet Birekul “Berat Kandili, Allah´ın bütün kullarına rahmet kapılarını açarak bağışladığı, dualarına karşılık verdiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri mükâfatlandırdığı mübarek gecelerden biridir.  Müslümanlara suç ve yanlışlardan kaçınmayı, günahlardan arınmayı, affedilmenin yanında affedici olmayı, bağışlanma isteğinin yanında bağışlayabilme bilincini de kazandırır.  Beratın ilk şartı, kimlerden ve nelerden uzak duracağımızı; kimlere ve nelere yakın olacağımızı bilmektir. Bu itibarla Berat, ruhumuza ağır gelen her türlü dert ve sıkıntıdan, hata ve günahtan, insana yakışmayan söz, tutum ve davranıştan “berat etmek” için Cenab-ı Allah’ın bizlere sunduğu bir fırsattır.

Berat gecesinin anlamını idrak eden herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki; “…Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O, çok bağışlayan, çok esirgeyendir” müjdesinin farkına varmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta aziz milletimiz olmak üzere, tüm İslâm âleminin Berat Gecesi’ni tebrik ediyorum. Bu mübarek gece vesilesiyle, milletimizin her türlü dert ve sıkıntıdan kurtulmasını diliyor; Ramazan ayına, günah yüklerimizden arınmış gönüllerle, berat etmiş olarak girebilmeyi Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. “ dedi.

Haberin devamı için: http://www.rasyonelhaber.com/m/rasyonel-ozel-haber/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h60936.htm

Haberin devamı için: https://www.habermeclisi.com/2021/03/26/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi/

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1836.html

Haberin devamı için: https://06ankaragazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1859.html

Haberin devamı için: https://www.haberx.com/post/673185/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi

Haberin devamı için: https://halfetide.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1795.html

Haberin devamı için: https://35izmirgazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1618.html

Haberin devamı için: https://21diyarbakirgazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1626.html

Haberin devamı için: https://33mersingazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1648.html

Haberin devamı için: https://07antalyagazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1654.html

Haberin devamı için: https://gazetegaziantep.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1609.html

Haberin devamı için: https://61trabzongazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1618.html

Haberin devamı için: https://01adanagazetesi.com/dr-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-h1631.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-dr.-mehmet-birekul-berat-kandilini-kutladi-23926.html

BİR KÖŞEDE  #4

TÜRKİYE’DE ARZU EDİLEN YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM STRATEJİLERİ

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

Eğitim Liderliği ve Okul Yöneticiliği

Türk eğitim sistemimizde yer alan eğitim yönetim yapılanması ve eğitim liderliği ile ilgili uzmanlaşmış, akademik çalışmalarımızı yapan insanlar vardır. Bu konuda gelişmiş ülkelerin eğitim stratejilerinden modelleme yaparak etkin şekilde faydalanmak yerine usta-kalfa-çırak ilişkisi veya bir takım ideolojik-siyasi yaptırımlar sonucu atanarak görev yapan okul yöneticilerinin halen görevde olması ülke adına büyük bir problemdir. Kısacası Türk eğitim sisteminde okul yöneticilerinin dolayısıyla okul müdürlerinin ilköğretimden yükseköğretime kadar belirli makamlara gelmesi veya getirilmesi önceden planlanarak kayda değer bir hazırlık ve donanımdan geçirilmemiş kişilerden oluşan ve eğitim yöneticiliği veya okul müdürlüğü için kişilerin önceden bu makamlara hazırlanma bir tarafa hiçbir başlık altında herhangi bir eğitim görmeden gelerek yöneticilik yaparken yöneticiliği kurumda öğrenen insanlardan oluşması çok ciddi bir problemdir. Bu halde yöneticilik bilimsel, sanatsal bir birikime dayalı olmadan direkt olarak deneme yanılma yoluyla gerçekleştirilmektedir. Bu, Türk eğitim sistemimizde halen eğitim ve öğretim ve çocuklarımızın geleceği adına kanayan bir yara halindedir. Ne yazık ki ülkemizin gelişmesi ve geliştirilmesi için de büyük derecede zaman ve kaynak kaybıdır. Okullarımızda hangi kademede olursa olsun bütün eğitim yöneticilerinin belirli bir hazırlık safhası, teorik ve pratik uygulamaları geçirdikten sonra görevlendirilmeleri ve sonrasında eğitim liderleri haline gelmeleri milletimizin geleceği adına en büyük kazançlardan bir olacaktır.

Eğitimde Eşitlikten Eğitimde Adalet Anlayışına Geçilmesi

Büyük bir coğrafyada birçok farklı kültür yapısına sahip toplum için bölgesel iklim şartları, kültürel farklılıklar, farklı inançlar, farklı sosyoekonomik grupların bulunduğunu düşündüğümüzde her öğrenci için eşit imkânın sunulmuş olması durumu, eğitimde adaletin sağlandığını gösteren bir gösterge olmaktan çok, eşitlik dayatması olarak mülahaza edilmelidir. Öncelikle her eşitliğin adalet getirdiği düşüncesi zaten bu olgunun tamamen çarpık olduğunun bir ifadesidir. Bunun yerine öncelikle adalet için eşitlik vurgusu ve pozitif ayrımcılıkla adaletin sağlanacağı gerçeği, düşünülmesi gereken bir durumdur. Öte yandan söz konusu eğitim olduğunda eğitimde eşitliğin dayatılması, gelecekte toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimine temelden engel olunduğu anlamını taşımaktadır. Buna göre önemli olan sosyal devlet olmanın da bir gereği olarak çeşitli değişkenler doğrultusunda farklı gruplarda yer alan öğrencelerin pozitif yönde değerlerine göre daha fazla destek görmesinin sağlanabilmesidir. Bu tarz yaklaşımlar ayrımcılık değil aksine eğitimde adalet çerçevesinde fırsat eştiğin bireylere göre kullanmak anlamına gelmektedir. Ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde temel referanslardan olan eğitim kurumlarının adil eğitim imkânlarından ve programlarından uzak kalması ya da yoksun bırakılması, ülkenin geleceğine verilmiş en büyük zarardır.

Eğitimde Doğu ile Batı Sentezi ve Aidiyetlik Duygusu

‘’Bir fidanın güzel ve istenilen bir şekilde yetişememesi etrafındaki zararlı otlardan mı yoksa çiftçinin ihmalinden mi kaynaklanmaktadır?‘’ Özellikle bir süredir hedeflenen doğu ve güney doğu bölgelerinde yetişen çocuklarımızın topluma yararlı bireyler olarak kazandırılmasının ve memleketimize aidiyetlik duygusuyla sarılmalarını sağlayamamanın birçok nedenlerini saymak mümkündür. Yakın zamanda doğu bölgelerinden batı illerimize gelip eğitim öğretim faaliyetlerine katılan öğrenciler arasında yapılan araştırmalar ve anketler bu olumsuz duygusallığın büyük ölçüde ortadan kalkabileceğini göstermektedir. Bu duruma çözüm üretmek adına yapılacak projeler vardır. Bunlar orta ve uzun vadede (2-4-8 yıl) doğu ve güneydoğu illerimizdeki öğrencilerimize ötekileştirilmediklerini, bu vatanın ortak sahipleri olduklarını ve ülkemize karşı aidiyetlik duygularıyla bu memleketin bütün köşelerine sahip çıkmaları gerektiğinin anlatılması ve öğretilmesidir. Ülkemizin diğer güzelliklerinin ve kültürlerinin tanıtılması (gezi, gözlem, sanat, spor, tatil, akademik aktiviteler) ile planlı ve programlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İnsanların iyilik ve güzellikler görmesi, yaşaması ve daha güzeline sahip olma arzusuna sahip olması mutlaka normatif bir gelişme olarak topluma çok ciddi manada yansıyacaktır.  

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/turkiye-de-arzu-edilen-yeni-egitim-ogretim-stratejileri/1999/

Köşe yazısının devamı için: https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=675#.YFgjybehl-E

Köşe yazısının devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/kose-yazisi/1434/turkiyede-arzu-edilen-yeni-egitim-ogretim-stratejileri.html

HÜMA OKULLARI’NDAN ANLAMLI ETKİNLİK

Hüma Okulları, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümünde öğrencilerine savaş günlerinde askerlerin yemeği olan kuru ekmek ve hoşaf dağıtımı yaptı.

Hüma okulları, Türkiye’nin ulus olma mücadelesinin mihenk taşı olan Çanakkale Savaşı’nın bıraktığı mirasın daha iyi anlaşılabilmesi için okuldaki öğrencilerine savaş günlerinde askerin yemeği olan hoşaf ve ekmek dağıttı. Bütün gün Çanakkale türküleri dinleyerek 106 sene öncesini yâd eden öğrenciler, öğle yemeği öncesi bir parça ekmek ve bir bardak hoşaf aldı. Öğrenciler:  “18 Mart Çanakkale Zaferi ile ilgili olarak okulumuzda yapılan bu etkinlik kapsamında Çanakkale cephesinde savaşan ecdatlarımızın  akşam yemeği olan üzüm hoşafı ve ekmek ile kendilerini seneler sonrasında da anıyoruz. Bize tekrar o günleri hatırlatan okulumuza teşekkür eder, karnı doymadığı zamanlar olmasına rağmen yine de savaşarak  vatanı kendinden önde gelen atalarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz.” diyerek Hüma Okulları’nda tarihi mirasına sahip çıkan bireyler yetiştirildiğini göstermiş oldu. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul “Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’ni anmak için Çanakkale savaşlarında şehit olmuş ecdadımızın bir öğün yemeği olan üzüm hoşafı ve kuru ekmeği öğrencilerimize dağıttık. Çanakkale Deniz Zaferi 1. Dünya Savaşı içinde ayrı bir özelliği olan, tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen Türk Milleti’nin kahramanlık destanıdır. İstiklal ve İstikbalimiz konusundaki kararlılığımızın bir kez daha teyit edildiği Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun. Onların bu toprakları kazandığı gün bugün ve bizler onların sayesinde bugünlere geldik. O zamanların ruhunu da okulumuzda yaşatmaya çalıştık. Cephede zor şartlar altında, bazen aç kalarak, bazen kuru ekmek, bazen de hoşafla günlerini geçiren askerlerimiz büyük bir fedakarlık ve kahramanlık göstererek vatanımızı düşman işgalinden kurtardılar. Bizler için kanlarını döken tüm şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyorum” dedi.

Haberin devamı için: https://www.haberkent.com/haber/huma-okullarinda-kuru-ekmek-ve-uzum-hosafi-dagitildi-h158570.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=117926

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/huma-okullarinda-kuru-ekmek-ve-uzum-hosafi-dagitildi-1278790h.htm

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/huma-okullarindan-anlamli-etkinlik-1834384h.htm

HÜMA OKULLARI’NDAN YÜZ YÜZE BURSLULUK SINAVI 

Hüma Okulları yüz yüze bursluluk sınavını duyurdu. Her sene Ocak-Mart ayları arasında özel okulların yaptığı bursluluk sınavları çoğu kurum tarafından bu sene online olarak yapıldı. Ancak ölçme değerlendirmenin daha sağlıklı olması adına Hüma Okulları; 29 Mart ve 1 Nisan tarihleri arasında 4 oturum şeklinde yüz yüze bursluluk sınavı yapacaklarını duyurdu. 4. sınıftan 11. sınıfa kadar tüm öğrencilerin online olarak başvuru yapabileceği bu sınav, Covid-19 tedbirleri alınarak Hüma Okulları’nda kontenjanlar dahilinde gerçekleştirilecek. Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul “Dileğimiz en kısa zamanda tüm devrelerimizle birlikte okulların yüz yüze açılması ve sınavlarımızı heyecanla yapabilmek. Ancak şu an elimizdeki koşullar ve şartlar öğrencilerimize bu şekilde ödüllendirmeye el veriyor. Bursluluk sınavının öğrencinin başarısına odaklanması gerekir. Bu nedenle online bir bursluluk sınavı yapmayı değil de yüz yüze yapmayı tercih ettik. Hem daha adaletli hem de öğrencilerimiz açısından daha avantajlı olacaktır. “ dedi. 1 Şubat itibari ile 8. ve 12. sınıflar için başlayan takviye kursu ile öğrencilere özlemin bir nebze son bulduğunu söyleyen Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul “Sağlıklı bir eğitim öğretim dönemi için heyecanla bekliyoruz. Hüma Okulları olarak bir taraftan hız kesmeden online eğitime devam ederken, diğer taraftan da bütün sınıflar için yüz yüze eğitime hazırız. Emekleri ve gayretleri için öncelikle öğrencilerimize sonrasında öğretmenlerimize ve velilerimize bir teşekkür borçluyuz. Çünkü uzaktan eğitimde eğitimci olmak çok daha zor bir süreçti. Dünyanın bu zorlu sınavını umarım ülke olarak da başarıyla atlatırız. Bizler de bu ayrılığın daha fazla uzamamasını temenni ediyoruz.” diyerek bursluluk sınavı başvurularını Hüma Okulları internet sitesinden “bursluluk sınavı” kısmından yapabileceklerini ekledi.

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/haber/35300/huma-okullarindan-yuz-yuze-bursluluk-sinavi.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=117813

HÜMA’DAN BİLİŞSEL KARANTİNA DEĞERLENDİRMESİ

Pandemi sürecinde Bilişsel Karantina sürecini değerlendiren PDR Kordinatörü Sınav Stratejileri Uzmanı Şemsettin Tüzel , “Sevgili gençler zor bir süreçten geçiyoruz. Yeni normalleşme, alışkanlıkların büyük oranda değişimini de beraberinde getirdi. Birçok ailenin sizi uzak tutmak için büyük çaba sarf ettiği sosyal medya ve teknoloji artık yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Çok fazla kavram ve duygu durum değiştirdiğimiz bu günler mutlaka bitecektir. Önemli olan bu günlerde yapılması gerekenleri olabildiğince yapma çabasında olmaktır. Özellikle öğrenmenin dönemsel gelişim aşamalarının çok net olduğu bilişsel evrelerde boş bırakılan belleğin daha sonra aynı kıvamda bilgi yüklemesi çok zor olacaktır” dedi. Tüzel,Bilişsel Karantina sürecinde yapılması gerekenler hakkında da şu bilgileri verdi: “Bu dönemde neler yapılmalıdır? Sorusunun cevaplarına gelince başta öğrenme amacıyla ders çalışmalıdır. Anlamlı öğrenme amacıyla ders çalışılmalıdır. Zorunluluk ya da mecburiyet öğrenmeyi yüzeyselleştirecektir. Öğrenci, öğrenen demektir. O zaman işiniz öğrenmektir. İşinizi ciddiye almalısınız. Sınav adayı iseniz işiniz biraz daha iradeli olmakla ilgili olacaktır. Çünkü sınav hazırlığı ciddi bir şeydir. Zayıflıklarınız, eksikleriniz boy aynası gibi sınavda karşınıza net olarak çıkacaktır. Unutmayın ki pandemi süreci ve olumsuzluklar herkes için geçerli bir durumdur. Dağılmış bir sınav adayı iseniz önce neden kazanmanız gerektiğine dair güçlü bir gerekçe bulmalısınız. Bu gerekçe sizi tetikleyecektir. Ders Çalışmak için uygun bir zaman beklemeyiniz. Şimdi ve şuanda başlayınız. Nerden başlayacağınızı bilmiyorsanız bildiğiniz konularla ilgili soru çözerek başlayınız. Sonra eksik olduğunuz ve soru çözerek pekiştirmeniz gereken konuları hallediniz. Ders çalışmak için aynı zaman aralıklarını kullanınız. Bu durum zihnin odaklanma hızını arttıracaktır. Bir konuyla ilgili bir testi bitirmeden cevap anahtarına bakmayınız. Test çözerken saat tutmayınız. Zaman yönetimini denemelerde ve ders denemelerinde yapmalısınız. Test bittikten sonra genel bir değerlendirme yapınız. Yanlışlarınız ve boş sorularınız en iyi öğretmenlerdir. Çünkü bir test çözümünde esas olan öğrenmedir. Deneme sınavlarını ciddiye alınız. Bu vakitten sonra zaman tutarak deneme çözümü yapmalısınız. Her deneme sınavına eksikliklerinizi ve yeni bir şeyler öğrenmek için girmelisiniz. Çünkü denemenin mantığı deneyim kazanmaktır. Deneme sonuçlarınıza takılırsanız belli bir süre sonra gerçek sınav için değil deneme sınav için hazırlanmaya başladığınızı göreceksiniz. Bu durum da sizin sınav motivasyonunuzu olumsuz etkileyecektir. Unutmayın ki sınav başarısı akıllı bir hazırlıktan yanadır ve sınav sizin kişiliğinizi ölçen bir araç değildir. Gelecekteki kıymetli mesleğiniz için iyi bir fırsattır. Lütfen fırsatları iyi değerlendiriniz.”

BİR KÖŞEDE #3

 “BU SİSTEMLE NEREYE GİDİYORUZ?”

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

Bizim titri yüksek akademisyenlere, gazetecilere, salt entelektüel akımlar oluşturan aydınlara her ne kadar ihtiyacımız olsa da asıl olan bizim öncülere ve rehber kuşaklara olan ihtiyacımızdır. Bu çağda yaşayan ancak bu çağı yaşamayıp bizlerin önünü, ufkunu, vizyonunu açacak; bizleri gelecek çağlara taşıyacak gerçek alim, arif, hakim ilim erbabı ve eğitim liderlerine ihtiyacımız var. Bu şekildeki insanlar yalnız insanlardır. Hedefleri vardır. Geleceğe kilitlenirler. En zor zamanlarda olayların ve gelişmelerin yönünü değiştirip en riskli çalışmalarda bulunurlar. Tarihe meydan okurlar ve dünya tarihine yön verirler. Dünya medeniyetleri içerisinde en önde giden Türk İslam medeniyetinin sıçramaları ve ileri seviyelere gelmeleri bu insanların özverili etkin ve yetkin çalışmaları sayesinde olmuştur. Eğer Endülüs İslam Medeniyeti’nden bahsediyorsak tarih, coğrafya, astronomi, matematik, tıp, botanih ve felsefe gibi ilimlerde akımlarının öncüsü; Ömer Hayyam, İbn Battuta, İbn Cübeyir, İbn Eflah, El Kalihi, İbn Bitruci ,Hafizmi, İbn-i Zühr (Batıda Avenzoar), Errasi, Ebu Cafer, El Galihi, İbn Bacce , İbn Tufeyl, İbn Rüsti; Selçuklu ve Osmanlı’dan bahsedersek İmam-ı Gazali, Nizamülmülk, Muhittin Arabi, Mevlana, Yunus Emre, Caca Bey, Şirazi, Uluğ Bey, Farabi, Biruni, Ebu Heysem, İbn-i Sina’lar Türk İslam Medeniyeti’nin Dünya’ya hakimiyetini perçinlemiş şahsiyetler, ilim adamları ve alimlerdir. Bizim artık bu düzende az sayıda önümüzü açacak stratejileri oluşturacak ilim irfan sahibi şahsiyetlere ihtiyacımız var. Böylece onların liderliğinde bilimde icraatlarımız olabilsin ki bizler de bu çok az sayıdaki öncülerimiz sayesinde ilerleme kaydedebilelim.

Bu ilim irfan sahibi şahsiyetlerin liderliği ve bizim icraatlarımız gelecek neslimizin, toplumumuzun inşası için çok elzemdir. Eğer bu önümüzdeki 8-10 yıl içerisinde bu sıçramayı her alanda; ilimde, bilimde, yüksek teknolojide, ekonomide ve benzeri temel esaslarda yapamazsak önümüzdeki yüzyıllar boyunca gelecek neslimiz yok olmaya tutsak kalacak, birilerine bağlı ve köle olmaya yüz tutmuş olacaktır.

Okullarımıza, liselerimize, üniversitelerimize bir göz atalım; çok ciddi çalışkan, zeki, gayretli öğrenci ve öğretmenlerimiz var. Ancak son yüz yıldır bu eğitim öğretim sisteminden öncü, ilim erbabı, arif hiç kimseyi çıkaramadık. Standartlar dahilinde olagelmiş birçok çalışma olmuştur. Fakat bizim ihtiyacımız, çağın ötesini yakalayacak insanlar ve çalışmalardır. Günümüzde hala birkaç yabancı dili anadili gibi kullanabilen, her türlü münazaraya girebilen çapta kaç ilahiyat hocamız, kaç tıp doktorumuz, kaç mühendisimiz var? Uluslararası ve uluslar ötesi kaç markamız ve patentimiz var? Dikkat! Bunun vebali ve sorumluluğu şu an 83 milyon Türk milletinin boynundadır. Yine değerli bir ustanın sözü ile bitirelim isterim “Melikşah nasıl ki Nizamülmülkünü, Nizamülmülk her nasıl ki Gazalisini buldu?” ise biz de bu değerlerimizi derhal bularak geleceğin tohumlarını şimdiden ekmeliyiz. Aksi halde bu vebalin altından kalkamayız vesselam. Gelecek neslimizin yoluna ışık tutan ve bu konuda dertlenen, tüm bu ifadeleri farklı mecralarda dile getiren yol arkadaşlarımıza da buradan selam olsun.

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: http://ipekyoluhaber.net/yazar-bu-sistemle-nereye-gidiyoruz-624.html

Köşe yazısının devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/kose-yazisi/1413/bu-sistemle-nereye-gidiyoruz.html

Köşe yazısının devamı için: https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=666#.YDX5YFOhl-E

Köşe yazısının devamı için: https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=666#.YDX5YFOhl-E

Köşe yazısının devamı için: http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/bu-sistemle-nereye-gidiyoruz/1986/

 

DR. MEHMET BİREKUL’UN KANDİL MESAJI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, mübarek üç ayların başlangıcını simgeleyen Regaib Kandili’ne özel mesaj yayınladı. “Merhamet, şefkat, iyilik ve yardımlaşma hislerini yoğunlukla yaşadığımız, mübarek günler ve gecelerin sıralandığı üç aylara girmiş bulunuyoruz. Bu maneviyat duyguları ile Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan ilk geceyi Regaib Kandili ile karşılıyoruz. Hz. Peygamber Efendimizin (SAV)  “Ey Allah’ım, Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl, bizi Ramazan’a kavuştur.” dediği gibi bizler de Ramazan-ı Şerif’e kavuşmak için bekliyoruz. Regâib, Arapça bir kelimedir ve “reğa-be” kökünden gelmektedir. “Reğa-be” kelime olarak, herhangi bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarfetmek demektir. Bizler de bu günler ve gecelerde dualarımızla isteklerimizi, iyi niyetlerimizi ve tövbelerimizi kabul etmesini Cenab-ı haktan isteyeceğiz. Regaib Kandili,  kulun Rabbine daha fazla yakınlaştığı, dargınlıkları, kırgınlıkları bırakıp kardeşlik ve hoşgörü duygularını zirveye çıkarttığı mübarek gün ve gecelerimizdendir. Bu gecede kalpler aynı duygu etrafında birleşip çarpar, eller aynı düşüncelerle semaya açılır, dillerden dua ve tesbihler aynı aşkla dökülür. Gönül sesimizi biraz daha net duymamıza vesile olan bu kutlu geceyi; doğruluk ve dürüstlüğün, paylaşımın, hak ve hukuka riayetin, barış içinde yaşamanın, yaratılanı Yaratan’dan ötürü sevmenin, hoşgörünün, ulaşılabilecek en üstün değerler olduğunu hissederek idrak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin, milletimizin ve tüm İslam Aleminin üç aylarını ve Regaib Kandilini tebrik ederim. “ diyerek tüm İslam âlemine ve dünyaya sağlık, huzur ve mutluluk dilediğini söyledi.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=117662

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-dr.mehmet-birekul-kandil-mesaji-23561.html

HÜMA OKULLARI’NDAN ERKEN KAYIT FIRSATI

1 Şubat Pazartesi itibari ile telafi eğitime başlayan Hüma Okulları, öğrencileri için hem online hem yüz yüze eğitimlerine devam ediyor. 2. dönem için tüm hazırlıklarını aylar öncesinden tamamlayan okul yönetimi, gelecek sene için yenilikler ve farklılıklarla tekrar adından söz ettireceğinden bahsetti. Sağlam bir sistemle yola çıktıklarını ve bu nedenle kriz dönemlerinden olabildiğince az etkilendiklerini belirten Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul “ Telafi eğitimi ile öğrencilerimizin bir kısmıyla bile olsa bir başlangıç yapmak bizim umutlarımızı yeşertmektedir. Öğrencilerimiz için çok zorlu bir dönem geçiyor. Onlara uzaktan destek olmak için tüm imkanlarımızı kullandık. Ancak elbette öğrencilerimiz ve velilerimiz gibi bizler de sağlıklı koşullarda bir araya gelmek istiyoruz. Özellikle sınava girecek olan öğrencilerimizle son düzlükte yan yana olmak ve hayallerine koştuklarını görmek istiyoruz. Hüma Okulları eğitim sistemi sınav odaklı ve tüm koşulları ile disiplinli hizmet anlayışına dayanan bir yapıya sahiptir. Rehberlik ile tüm bu alt yapıyı harmanlayarak gerçekten çok güzel bir sinerji yakaladık. Bu sinerjiyi ailemize katılan her bir bireye aşılamayı ve bağlarımızı güçlendirmeyi başardık.  Özlemimiz de bu seviye dayanmaktadır. Şimdi 2. dönem için hızlı bir başlangıç yaparak devam edeceğiz. Aynı zamanda erken kayıt fırsatlarımız, online denemelerimiz ve bursluluk sınavı provamız ile aramıza yeni katılacak öğrencilerimiz için yaptığımız hazırlıklar da devam ediyor. 31 Mart tarihine kadar erken kayıt fırsatlarımız avantajlarıyla birlikte devam edecek. Bu anlamda tüm ekibimiz velilerin iletişim kurmasına müsait ve bilgi almalarına yönelik hazır bulunmaktadır. Tam hijyen prensibi ile tüm alanlarda güvenli bir şekilde öğrencilerimiz ve velilerimizle buluşmayı bekliyoruz. Yönetim birimi, idari birimler, kadromuz ve tüm personellerimiz ile hizmet vermeye daima hazırız.” diyerek erken kayıt için haber bekleyen velilere bu güzel gelişmeyi aktardı. Görüşmeler için Hüma Okulları’nı ziyaret edebileceklerini ya da arayarak detaylı bilgi alabileceklerini de ekledi. 

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-ndan-erken-kayit-firsati-23432.html

Haberin devamı için: https://www.merhabahaber.com/service/amp/huma-okullarindan-erken-kayit-firsati-1832453h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=117512

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/haber/34656/huma-okullarindan-erken-kayit-firsati.html

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/huma-okullarindan-erken-kayit-firsati-1428321h.htm

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/huma-okullarindan-erken-kayit-firsati-1428321h.htm

Haberin devamı için: http://www.konyayenigun.com/haber/amp/467639

Haberin devamı için: https://www.konyapostasi.com.tr/amp/huma-okullarindan-erken-kayit-firsati/95002

Haberin devamı için: http://www.hkonya.com/huma-okullari-ndan-erken-kayit-firsati/33710/

BİR KÖŞEDE #2

LİTERATÜRE YENİ BİR KAVRAM

“EĞİTİM MÜHENDİSLİĞİ”

Evvele Selam/Âhire Selam
Bâtıne Selam/Zahire Selam

Mühendislik, bilim ile teknoloji arasında bir köprü niteliğinde olan bir disiplindir. İnsanlığın gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Genel olarak mühendislik, problemleri çözebilmek için gerekli olan bilim ve matematiğin uygulanmasıdır diyebiliriz. Mühendisler, bir şeylerin nasıl çalıştığını anlar ve bilimsel keşiflerin pratik hayatta kullanımı için yöntemler bulur. Bilim adamları ve mucitler genellikle insanlığın yaşam koşullarını iyileştiren yenilikler için uğraş verirler. Ancak bu yenilikleri kullanılabilir bir araç haline ise mühendisler getirir.

“Evrenin Rahatsız Edilmesi” isimli kitabın yazarı (Sloan Vakfı, 1981), fizikçi Freeman Dyson, “mühendislik nedir?” sorusu için bu kitabında şöyle demiştir:

İyi bir bilim adamı, orjinal fikirlere sahip bir kişidir. İyi bir mühendis, mümkün oldukça az orjinal fikirle çalışarak bir tasarım yapan kişidir. Mühendislikte, kendini beğenmiş kişiler yoktur.

Mühendisliğin tarihi insan uygarlığı tarihinin parçalarından birisidir. Günümüzde, Giza piramidi, Stonehenge, Parthenon tapınağı ve Eyfel kulesi mühendislik mirasının anıtları olarak durmaktadırlar. Günümüz mühendisleri sadece Uluslararası Uzay İstasyonu gibi muazzam büyüklükteki yapılar inşa etmekle kalmıyor. Aynı zamanda insan genetiğini çok daha kaliteli şartlarda çok küçük bilgisayar çiplerine harita oluşturabiliyorlar.

Modern anlamda mühendislik kavramını ele aldığımız zaman “bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi tekniker ve teknisyenlerin uygulayabileceği pratik bilgiye dönüştüren kişi” olarak tanımlayabilmekteyiz. Peki. Tüm bu gelişme, çözümleme ve diğer oluşumların asıl alt kültürünün hangi disiplin ile olabileceği hiç düşünülmeyen bir durum gibi sanki. Bilimsel keşifler, problem çözümleri, icatlar, estetik kaygı ve hayati motivasyon etkisi eğitim bilimlerinin göz ardı edilemeyeceği anlamına gelmez mi? Eğitim bilimleri ve buna bağlı eğitmenlik çabasının bir kenarda bırakılması söz konusu olamaz. Bütün her sektördeki çalışmaların tabanı çok iyi hedeflenmiş ve motive edilmiş insanların ehil eğitmenler yani eğitim mühendisleri diye nitelendirebileceğimiz kişiler eliyle yetiştiğini unutmamak gerekir.

Salt okuma yazmayı veya bilgi vermeyi değil, hayatın anlamını, problemlere nereden bakılacağını, çözüm ötesi durum ve şartlara hazırlık gibi birçok öngörü ile birlikte anı değerli kılmayı ve dünyaya karşı cesaretlendirmeyi oluşturabilmek ve tüm bunları önceden birileri üzerinden hesap edebilmek mühendislik değildir de nedir?

Eğitim mühendisleri ise bu noktada elinde olan enformasyonu ileterek işlenebilecek hale getirebilmek, öğrencilerde bu bilgilerin uygulanabilir olmasını sağlamak görevini üstleniyor diyebiliriz. Geniş bir çerçevede baktığımız zaman tüm icraatların eğitim mühendisleri tarafından bize ulaştığını görmek çok da zor değil.

Bilgilerin kullanılabilir olması için gerekli ortamı hazırlamak, bakış açılarını geliştirmek, öğrenilen bilgilerden yeni sonuçlar çıkarılmasını sağlamak, görüşlerini özgürce belirtmek ve yenilikçi fikirler oluşturmaları adına gerekli çalışmaları yapan birine mühendis demek yadırganacak bir şey olmasa gerek… Keza eğitim de belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işidir. Soyut bir kavram olarak aklımızda oluşan eğitim kavramı, mühendislik ile birleştiği takdirde somut bir hal almakta ve beceriye dönüşmektedir. Mühendislik, temelde korunma içgüdüsünü barındırmaktadır. Eğitim de özellikle 21. Yüzyılda kişinin kendini dünyaya karşı korumak ve ispat etmek için yapabileceği yegane eylemdir. Mark O. Connell’in de dediği gibi “İnsanlığı mühendislik meselesi olarak gördüğünüzde elde edebileceğiniz başarıların neredeyse sınırı yoktu.“ Bu nedenle eğitim mühendisliği ile ihtiyacımız olan gücü belki de kendi içimizde bulabiliriz. Daha verimli topraklarda, daha büyük sularda ve daha geniş ufuklarda; yeniden keşfetmek, yeniden üretmek, yeniden başarmak…

Neden olmasın?

Dr. Mehmet BİREKUL

Hüma Okulları Kurucu | Yönetim Kurulu Başkanı

Köşe yazısının devamı için: https://www.ureticihaber.com/kose-yazisi/1390/literature-yeni-bir-kavram-egitim-muhendisligi.html

Köşe yazısının devamı için: http://www.hkonya.com/yazarlar/dr-mehmet-birekul/literature-yeni-bir-kavram-egitim-muhendisligi/1968/

Köşe yazısının devamı için: https://www.konyadahaber.com/author-detail.php?Id=655#.YAka_ugzbIV

TÜRSAB’TAN HÜMA OKULLARI’NA ZİYARET

TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, Özel Hüma Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul’a iadeyi ziyarette bulunarak; verdikleri eğitim hizmetleri hakkında bilgi aldı.

Ziyarette TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan, “ Hüma Okulları şehrimizde verdiği eğitim hizmetleriyle çocuklarımızı geleceğe hazırlayarak, önemli bir hizmeti yerine getiriyorsunuz. Bu hizmetlerinizden dolayı sizleri kutlarken, başarılar diliyoruz. Pandremiden en çok etkilenen sektörlerden birisi olan turizm sektörü temsilcileri olarak ekonomik anlamda çok zor durumdayız. Bu zorlu süreçte sektörümüze yeterince bir destek verilmedi. İktidardan talebimiz turizm sektörüne hibe verilmesi ve sorunlarının çözümüdür. TÜRSAB olarak Konya ve bölgesinde turizmin gelişmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Şehrimizin turizm açısından potansiyeli oldukça yüksektir. Bu potansiyelin yeterince değerlendirilmesi ve turizmde yeni markalar oluşturulması için elimizden geleni yapma çabası içindeyiz. Şehrimizin yöneticileriyle birlikte turizmini geliştirerek, ekonomik kazancımızın artması hedefimizdir. Bizleri kabul ettiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Özel Hüma Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, “ Hüma okulları olarak amacımız, gençlerimize verdiğimiz eğitimle geleceğe hazırlarken, şehrimize ve ülkemize faydalı bireyler olarak yetişmesidir. Profesyonel öğretmenlerimiz ve uzman personelimizle Hüma Okulları Anadolu Lisesi ve Fen Lisesiyle günümüz koşullarında bilimsel ve kaliteli bir eğitim hizmeti veriyoruz. Okul olarak, yabancı dil eğitimine önem veriyoruz. TÜRSAB üyelerinin yabancı dil eğitimi konusunda birlikte bir çalışma yapabiliriz. Sizlerin temsil ettiği turizm sektörünün şehrimizde önü açık olup, potansiyeli de oldukça yüksektir. Özellikle bu konuda birlikte çalışmalar yapmaktan ve turizmin gelişmesine katkıda bulunmaktan son derece mutlu oluruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Özel Hüma Okulları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul ziyaretin anısına TÜRSAB Konya B.T.K. Başkanı Özdal Karahan ve yönetim kurulu üyelerine birer hediye takdim etti.

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/34395/tursabdan-huma-okullarina-iadeyi-ziyaret.html

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=117336

YENİ DÖNEM HAZIRLIKLARI

Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Dr. Mehmet Birekul, 2. Dönem için hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Pandemi sebebiyle en çok etkilenen sektörlerden biri olan eğitim sektörü, öğrencileri ile tekrar bir araya geleceği ümidiyle hazırlıklarına devam ediyor. Dr. Birekul ise bu konuya genel bir bakış açısıyla yaklaşarak hazırlıklarını tamamladıklarını ve okulların açılmasıyla birlikte öğrencilerin bütün beklentilerini her anlamda karşılayacaklarını ifade etti. Dr. Mehmet Birekul “Hepimiz için beklenmedik olaylarla karşılaştığımız bir sene oldu. Öğrenciler, veliler, öğretmenler ve her camiadan  insan bu durumdan oldukça etkilendi. 2021 yılının güzel haberlerle dolu olacağını temenni ederek yeni bir seneye adım attık. Hüma Okulları olarak bizler hazırlıklarımızı online eğitime entegre etmekte zorlanmadık ancak pandeminin toplumsal etkilerini de görmezden gelemeyiz. Yüz yüze eğitimin ayrıcalıklarından faydalanamamak hepimizi üzdü. Bir öğretmen olarak, öğrencilerimizle kurduğumuz o göz temasının ne kadar önemli olduğundan bahsetmeme olanak yok. Bu nedenle ikinci dönem, birinci dönemde yaşadığımız tüm zorlukları ve dezavantajları bir kenara bırakıp tüm iletişim unsurlarını sonuna kadar kullanacağımız bir dönem olması adına hazırlıklarımızı tamamladık. Online eğitime alışmış bir toplum olarak bu durumun faydalarından kendimizi mahrum etmeden, çağa ayak uydurabilen, yenilikçi bir inovasyon süreci tasarladık. Öğrencilerimizi hızlı bir şekilde yaşadıkları psikolojik ve akademik buhrandan kurtararak, sınavlarına hazırlanmalarına ve gerekli olan enformasyonu almaları için eğitimlerimize başlayacağız. Heyecan ve umutla öğrencilerimizi bekliyoruz.” diyerek erken kayıt dönemine hazır olduklarını belirtti.

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/34351/huma-okullarindan-yeni-donem-hazirliklari.html

Haberin devamı için: http://www.hkonya.com/huma-okullari-ndan-yeni-donem-hazirliklari/33326/

Haberin devamı için: https://www.bbnhaber.com.tr/huma-okullari-ndan-yeni-donem-hazirliklari

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-huma-okullari-ndan-yeni-donem-hazirliklari-23258.html

Haberin devamı iç