Hüma Okulları öğrencileri spor branşlarında adından söz ettirmeye devam ediyor… Beden eğitimi öğretmenleri Ramazan Umut Candan öncülüğünde çalışmalarını yapan ve müsabakalara katılan öğrenciler, birçok dalda madalyaların sahibi oldular. Konya Okul Sporları Genç Erkekler Hentbol A kategorisinde de katıldıkları müsabaka ile Konya 3.sü olan öğrenciler; azim, inanç ve bol çalışma ile bu 3.lüğü yakaladıklarını ifade ettiler. Hüma Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, bu başarıyı öğrencileri makamına davet ederek birebir ödüllendirdi. Öğrencilere tatlı ikramında bulunan Dr. Birekul, öğrencileri tebrik ederek bu başarıdan gurur duyduklarını dile getirdi. “Öğrencilerimize, sosyal ve fiziki imkânları sağlamaya gayret ediyor; kültür, sanat ve spor faaliyetlerinde öğrencilerimizin isteklerine ve ihtiyaçlarına göre koşulları iyileştiriyoruz. Başarma arzusu olan tüm öğrencilerimizi yetenekli oldukları konularda destekliyor ve daima arkasında duruyoruz.” diyerek art arda gelen başarıların bir tesadüf olmadığını belirtti.

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120263

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/huma-okullarindan-bir-basari-daha-2-h11151.html

 

Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin öldüğü gece olarak bilinen ve Hz. Mevlânâ tarafından sevgiliye kavuşma günü yani düğün gecesi olarak adlandırılan Şeb-i Arus, Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul tarafından özel bir mesajla anıldı.

Mevlana, ölüm gününü, “Hakk’a vuslat” yani “Yaratana Kavuşma” (Düğün Günü-Gecesi) saymaktadır. Bu nedenle Hüma Okulları’nda Mevlana’yı daha iyi anlamak ve anmak için 7-17 Aralık tarihlerinde öğrenciler tarafından Şeb-i Arus etkinlikleri düzenlenmektedir.13 yy.’dan günümüze, insanların duygu ve düşünce dünyasında ufuklar açmasına vesile olan büyük Türk-İslam düşünürü Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî; 748. vuslat yıl dönümünde şehrimizde, ülkemizde ve bütün dünyada anılmaya ve anlaşılmaya çalışılmaktadır. Gönül ve düşünce ikliminin büyük mimarı olan Hz. Mevlânâ’yı bir eğitimci olarak değerlendiren Hüma Okulları Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Birekul, hayat boyu öğrenme felsefesinin temellerini büyük düşünürün attığına işaret etmektedir. Dr. Birekul, “Kendini geliştirmeyle başlayan eğitimin bireysel olarak değil paylaşarak çoğalacağını düşünen Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî, nesilden nesile aktarılan bilgilerin yeşereceğini düşünmektedir. Etkisini yüzyıllarca sürdüren eğitim anlayışını, bugün içinde bulunduğumuz vaziyette ruhani olarak anlayıp hayata geçirmemiz gerekmektedir. Eğitimin asıl amacı, herkeste var olan bilgi ve sevgi ışığını yaymaktır. Bu nedenle öncelikle bir yol göstericiye ihtiyacı olacaktır. Akıl ve yetenek geliştirilmediği sürece tek başına yetersizdir. Bu nedenle bir kılavuz olarak Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî gibi mutasavvıflara ve kılavuzlara ihtiyacımız vardır. Ruhun bedene olan öğrenimini, Mevlana birçok kez kalem etmiştir. Biz de bu öğretilerden faydalanarak büyük mütefekkir Hz. Mevlana’yı öğrencilerimize anlatmaya çalışıyoruz. Çağlar öncesinden tüm insanlığa yaptığı çağrıyla aşkı, sevgiyi, hoşgörüyü ve birlik olmayı temel alan bir hayat felsefesine oldukça ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. O’nun sevgi ve hoşgörüye dayanan felsefesini ve öğütlerini herkesin örnek olması umuduyla; insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda yeni ufuklar açan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’yi 748. vuslat yıl dönümünde saygı ve rahmetle anıyorum.” diyerek Mevlana Haftası’nı kutladı.

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/haber-dr.-mehmet-birekul-dan-seb-i-arus-mesaji-26929.html

Haberin devamı için: https://www.konyapostasi.com.tr/amp/birekuldan-seb-i-arus-mesaji-106809

Haberin devamı için: https://www.pusulahaber.com.tr/service/amp/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji-1499955h.htm

Haberin devamı için: https://www.ureticihaber.com/mobil/haber/40266/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji.html

Haberin devamı için: http://ipekyoluhaber.net/m-haber-26929.html

Haberin devamı için: http://www.hakimiyet.com/service/amp/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji-1291392h.htm

Haberin devamı için: https://www.konyadahaber.com/news-detail.php?Id=120183

Haberin devamı için: https://42konyagazetesi.com/dr-mehmet-birekuldan-seb-i-arus-mesaji-h10856.html