Başarıya ulaşmanın bir adımı olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS), bu hafta sonu milyonlarca öğrenci ter dökecek. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Hüma Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Birekul, “Sınav salonuna mutlaka erken girin ve sınava kadar olan sürede gerginliğinizi atın. Bunun en güzel yolu hedeflediğiniz bölümü kazandığınızı hayal etmektir. Bu hayal kaygıyı azalttığı gibi motivasyonunuzu arttırmaya yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

BİR SINAV SONUCUYLA KİŞİNİN DEĞERİ DEĞİŞMEZ’
Üniversite sınavına girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunan Mehmet Birekul “İlk olarak kendine güvenmeli, yapabileceğine inanmalıdır. Adaylar fiziksel ve duygusal olarak kendilerini zorlamamalılar. Çözemeyeceğiniz soruların da olabileceğini unutmayın ve onlarla karşılaştığınızda güvensizlik duygusuna kapılmadan bir sonrakine geçin. Sınavda daha önce denemediğiniz yöntemleri denemeyin, alıştığınız test sıralamasını bozmayın. Ancak unutmamak gerekir ki bir sınav sonucuyla kişinin aile ve toplum içerisindeki önem ve değeri değişmez.

‘SON İKİ GÜN DEMLENME ZAMANIDIR’
Üniversite sınavında son iki günün önemine dikkat çeken Mehmet Birekul, “Elbette öğrencilerimiz kadar velilerimiz, fedakarlık yapan ailelerimiz de yoruldular. Hepsine bu sürece birlikte göğüs gerdiğimiz için teşekkürlerimi iletiyorum. Sınav günü öğrencilerimize manevi destek amaçlı yanında olmaya özen gösterin. Ona kazanamazsa destek olmayız korkusu vermeyin. Unutmayalım biz öğrencilerimizi geleceğe ve hayata hazırlıyoruz. Sınav bu süreçteki basamaklardan sadece bir tanesi. İyi insan olmaları sınav sonucundan daha önemli. Sınavda ve hayatta başarılar dilerim. Son iki günde çalışmalar bırakılmalı. Son iki gün demlenme zamanıdır. Bilginin oturması için, bedenin ve zihnin dinginleşmesi için son derece önemlidir. Adaylar sınav öncesindeki uyku ve dinlenme rutinlerini pek fazla değiştirmeden sınava girmeliler. Bu süre normal yaşamlarında olandan ne daha fazla ne de az olmamalıdır. Beslenme düzenine dikkat edilmeli, yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir” diye konuştu. 

‘HEPİNİZ ÜLKEMİZ İÇİN ÇOK DEĞERLİSİNİZ’
Son olarak öğrencilere seslenen Birekul, “Sınavınızın sonucu ne olursa olsun hepiniz ülkemiz için çok değerlisiniz. Hayatlarında yeni bir başlangıca adım atmak için Yükseköğretim Kurumları Sınavına girecek tüm üniversite adaylarımıza başarılar diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.